Dişiniz kırıldığında hemen bunu yapın

Dişiniz kırıldığında hemen bunu yapın! Diş Doktorları Ayşe Doğan ve Yeşim Bulat kışın diş rahatsızlıklarında en sık karşılaşan olayların başında diş kırılmalarının alana geldiğini belirterek, mevzu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Dt. Ayşe Doğan kışın kayıp düşme gibi hadiselerin yoğun olarak yaşandığını belirterek, bu vaziyetten en fazla etkilenenin başında ise ağız bölgesi geldiğine vurgu yaptı. Diş kırılması gidişatında ilk olarak yapılması gerekenin ise yaralı bölgenin ılık suyla yıkanması olduğu bilgisi veren Doğan, ” Kanamayı eksiltmek için surata soğuk kompres buz uygulanabilir. Yeniden bunun yanında çatlak veya kırık dişler, muhtemel olan en kısa zamanda onarılmalı bu sebeple şipşak bir diş hekimine müracaat yapılmalıdır” diye konuştu.

Dt. Doğan kısa zamanda rehabilitasyon yapılmaması gidişatında dişi kaybetmenin muhtemel olduğuna dikkat sürükleyerek, “Rehabilitasyon sürecinde ilk olarak dişteki hassasiyetin giderilmesi için kanal rehabilitasyonu uygulanır. Çatlak diş minesini veya dentini etkilemiş ve madde kaybı çok fazla ise genellikle en iyi rehabilitasyon kuron uygulamasıdır” dedi.

Dt. Doğan, “Dişin yuvasından çıkması gibi bir acil gidişatlar özellikle çocuklarda sıklıkla tesadüfülür. Çocuklarda surat üzerine düşüldüğünde diş tamamen, başka bir deyişle kökünde kırık olmadan yerinden çıkabilir. Şayet süt dişi değilse dişin ağızda sıhhatli bir biçimde tutunabilmesi için, muhtemel olan en kısa zamanda yuvasına tekerrür yerleştirilmelidir. Geçen her dakika, dişin canlılığını yitirmesi demektir. Olasıysa, dişinizi yalnızca suyla çalkalayın, dişi yerine koyun ve muhtemel olan en kısa zamanda diş doktoruna gidin. Zaferli olması için yerine yerleştirmenin ilk 30 dakikada yapılması gerekir, ancak iki saate kadar zafer olasılığı yüksektir” biçiminde konuştu.

Öte yandan Dt. Doğan’ın ardından bilgilendirmede bulunan Dt. Yeşim Bulat ise, travma neticeyi da dişin yerinden çıkabileceğine vurgu yaparak, “Bu gibi vaziyetlerse diş ılık suyla yıkanarak arınılmalı. Şayet yapılabiliyorsa düşen diş boşluğuna diş tekerrür yerleştirilmeli ya da diş süt, tükürük ya da soğuk su içine konularak şipşak diş doktoruna müracaat etilmeli. Çıkan süt dişi ise netlikle yerine konulmamalıdır. Yerine konan süt dişlerinde kemikle birleşme görülür ve daimi dişin sürmesini maniler.” ifadelerini kullandı.

Dt. Bulat şöyle devam etti: “Bu kazalar neticeyi ısırılan dudak ya da dil ise kanayan bölgenin üzerine pak bir parça pamuk veya bezle bastırılarak, soğuk tampon uygulanabilir. Yeniden bu kazalar neticesinde çenesinin kırıldığından şüpheleniliyorsa, yerinden oynatılmaması gerek. Çene, başın üstünden geçecek biçimde çenenin çevresinden sarılmış bir mendil, kravat veya havlu ile statik yakalanmalı. Şayet şişme varsa, eksiltmek için soğuk kompres uygulanmalı ve şipşak bir sağlık kurumunun acil servisine veya diş doktoruna gidilmeli.”

Süt dişlerinin sıhhatli olmasına değinen Dt. Bulat, bu dişlerin de en az devamlı dişler kadar ehemmiyetli olduğu değerlendirmesinde bulunarak, “Zamanından evvel kaybedilen süt dişleri, kendisinden sonra gelen devamlı dişlerin sıhhatini bozduğu gibi dizilimini de etkileyebiliyor. Ayrca tüm bunlara ek olarak kış yarıyılının en çok görülen şikayetlerinden biri de diş hassasiyetleridir. Bunların ise pek çok sebebi olabilir. Dişteki başlangıç çürükleri, diş eti çekilmesi, dişteki yıpranmalar ve çatlaklar bu hassasiyetin esası olabilir. Bu gibi gidişatlarda da kesinlikle diş doktoruna müracaat etilmeli iyi bir tetkikten sonra kesinlikle şikayete neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır” söylemesinde bulundu.

Bir cevap yazın