Dişlerimize Hiç İyi Gelmeyen 10 Gıda

Hepimiz sıhhatli bir tebessümme istiyoruz ve bunun için her şeyi yapıyoruz: diş doktorumuza kumpaslı olarak görünüyoruz, tatlı yemeyi yalanlıyoruz ve perhiz yapıyoruz. Bununla beraber, tehlikesiz gibi görünen yiyecekler genellikle sıhhatimiz için çok hasarlı olmaktadır.

Okuyucularımıza takviyeci olmak için Dr. Sağlık olarak, dişlerimize verimden çok hasarlı olduğu yiyeceklerin bir listesini hazırladık.

10. Yaban mersini

Yaban mersini dişlerimizin sıhhatine katkıda bulunmaz, ancak mavi olmasını sağlar. Çok fazla yemiyorsanız olmaz ama yaban mersininin dozunu azıcık kaçırdığınızda dişleriniz maviye dönüşecektir.

9. Beyaz şarap

Beyaz şarap hoşlananlar, ehemmiyetli bir seçim yapmak zorundalar: en hoşlandıkları meşrubatlar veya sıhhatli dişleri arasında kalmamalılar. Dişlerinizin duyarlı veya kırılgan olmasını istemiyorsanız, dişlerinizi seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

8. Kırmızı şarap

Kırmızı şarap dişlerimizin sıhhatini asla etkilemez, ancak natürel renklerini çirkin bir gri tonuna çevirir .

7. Cipsler

Cips, tükrüğün tesiri altında glikoza dönüşen süratli karbonhidratlardan oluşur. Bu, ehemmiyetsiz ancak riskli bir boşluğa neden olabilir. Çikolatanın vazgeçtiği başka bir şey de diş plağıdır, bu sebeple aperatiften sonra ağzınızı su ile yıkamayı unutmayın.

6. Sakız

Şekersiz çikolata dişler için tehlikesiz gibi görünebilir. Ayrıca, sakız çiğnemekle tükürük yapımı çoğalır, bu da alkali imaline yol açar. Alkali, dolgu maddelerini ve diş minesini eritir. Tükürük üretimini sağlayan bir diğer yöntem ise misvak kullanmaktır.

5. Patlamış darı

 

Patlamış darı sinemaların bırakılmazıdır. Aralıksız patamş darı yemek dişlerimiz hasar verir ve çürük yaradılışını tetikler.. Ayrıca, bu hoş besin, hasarlı glikozu oluşturan süratli karbonhidratlardan oluşur.

4. Domates

Tıpkı narenciye gibi domatesler asidiktir . Bu yalnızca taze domatesler için değil, aynı zamanda değişik soslar ve güveçler için de geçerlidir. Asit dişe çok hasar verir ve diş hassasiyetini çoğaldırır. Domates kapsayan yemekleri sık sık pişirmemeye çalışın.

3. Ekmek, makarna ve patates

Nişasta kapsayan yiyecekler dişlere yapışır ve ağızda uzun zaman kalır. Nişasta, diş plakası için faize alanının yaradılışını provoke eder. Ayrıca tükürük ile temas ettiğinde nişasta şekere dönüşür. Bu dişlerimizde boşluklara ve öbür ciddi meselelere yol açabilir.

2. Kuru meyve

Kuru kayısı,  kurutulmuş meyveler yapışık yapısından dolayı kuruyan elma ve armutlar çok tatlıdırlar. Onlar sözcüğün bütün anlamıyla şekeri dişlere yapıştırabilirler. Şekerin dişlere çok hasar verdiği öğreniliyor: kabarcıklara yol açar ve diş etlerine hasar verir .

1. Çay

Çayda bedende negatif tesiri olan ancak dişlerde olmayan kafeini kapsadığını herkes öğreniyor. Çayda kafeinden daha az flor vardır, işte bu surattan dişlerinize çok hasar verir . Flor insan bedeni için zorunludur ancak çok fazla olduğu zaman kemiklerin ve dişlerin sıhhatini tesirler . Güvende olmak için, günde 4 fincandan fazla içmeyin ve ucuz çayları seçim etmeyin.

Bir cevap yazın