Diyabet hastaları gözlerini nasıl gözetmeli: İşte Cevabı

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Ağ Tabaka Üniteyi Azası Prof. Dr. Göçgil, diyabetin 20-74 yaş arasındaki erişkinlerde âmâlığın önde gelen sebebi olduğunu belirtti.

Türk Oftalmoloji Derneğinden yapılan söylemeye göre, Türk Oftalmoloji Derneği, Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diyabet Cemiyeti’nin iş birliği ve Bayer yardımıyla yaşama geçirilen “Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” farkındalık kampanyası kapsamında “Riski Görmezden Gelmeyin, Diyabetliyseniz Senede 1 Kere Göz Hakimiyetinden Geçin” sloganıyla millet faalliği gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, Doç. Dr. Melda Yenerel, Doç. Dr. Özgür Artunay ile uzman diyetisyenler Elif Temizel Eyüp, Begüm Demircan ve Çiğdem Aksoy, katılımcılara göz sıhhati ve diyabet hakkında bilgi verdi. Faallikle diyabete bağlı göz hastalığı olan diyabetik retinopati hakkında cemiyetteki farkındalık seviyesinin yükseltilmesi kastedildi.

“Diyabetten etkilenen erişkinlerin rakamı 415 milyon”

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Ağ Tabaka Üniteyi Azası Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, diyabetik retinopatinin, rastgele bir bulgu görülmeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olduğunu belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Bu hastalık diyabet hastalığının pek çok istenmeyen neticesinden biridir. Dünya genelinde diyabetik retinopatili hasta rakamı 2010’da 126,6 milyonken, 2030’da bu rakamın 191 milyona çıkacağı öngörülmektedir. Diyabet 20-74 yaş arasındaki erişkinlerde âmâlığın önde gelen sebebidir. Diyabet, kan şekerinin aralıksız hakimiyet altında yakalanmasını gerektiren, hayat boyu süren bir hastalık. Diyabetin istenmeyen bir neticeyi olan diyabetik retinopatinin başlıca sebebi göz küresinin arka kısmında yer alan ve görmeyi hakikatleştiren ağ tabaka katmanındaki damarların zararıdır. Ağ Tabaka, dışarıdan gelen ışığı ayırt eden ve bunu beyne ileten asap hücrelerinden oluşmuş bir katmandır. Ağ Tabaka katmanının merkezinde yer alan minik bir bölge olan makula ise cisimleri detaylı ve net görmemizi sağlar. Ağ Tabakadaki bu damarların zararı, dokuların zaman içinde görmenin bozulmasına yol kalemtıraş miktarda işlev göremez hale gelmesine yol açar. Tüm Tip 1 ve Tip 2 diyabetliler diyabete bağlı göz hastalığı tehlikeyi altındadır. Günümüzde diyabetten etkilenen erişkinlerin rakamı 415 milyondur.”

Bir cevap yazın