Diyabet Hastalarına İyi Haber Bir Devir Kapanıyor

Şayet tip 2 diyabetliyseniz, yedikleriniz kan şekerinizi hakimiyet etmede size takviyeci olabilir.

Diyabet, kan şekeri veya glikoz seviyeniz olağandan yüksek ise; American diyabet derneğinde’da Sağlık ve Eğitimden Mesul Başkan Vekili Maggie Powers, ekmek, hububat, pirinç, makarna, meyve, süt ve bu gibi besinlerin kan şekeri çoğalışına neden olabilecek karbonhidrat yiyecekleri olduğunu söylüyor.

Powers, yemek tasarınız gün süresince tabağınıza koyduğunuz karbonhidrat ölçüsüne ve cinsine odaklanmalıdır.

Ancak hoşlandığınız besinlerin olması da ehemmiyetlidir. Yeterince yemek yersiniz, böylece kendinizi tatmin sezersiniz ve fazla yemekten ve kötü tercihlerden sakınırsınız. Powers’ın kan şekerinizi hakimiyet altında yakalamasına ve sizi mutlu ve sıhhatli yapması için nasihat edebileceği yedi besin var.

1. Çiğ, Pişmiş veya Kavrulmuş Sebzeler

Bunlar bir yemeğe renk, lezzet ve doku katar. Mantar, soğan, patlıcan, domates, Brüksel lahanası ve kabak gibi, düşük karbonhidratlı lezzetli sebzeler seçin.

Az yağlı soslar, humus , guakamole ve salsa gibi dipslerle veya biberiye, biber veya sarımsak gibi değişik çeşnilerle kavurarak deneyebilirsiniz.

2. Yeşiller

Normal salatanızın ötesine geçin ve lahanayı, ıspanağı ve pazıyı deneyin. Powers, bunların sıhhatli, lezzetli ve az karbonhidratlı olduğunu söylüyor.

Kızarmış lahana için fırında zeytin yağına vazgeçilebilir. Ayrıca doku ve değişik bir lezzet ilave etmek için kavrulmuş sebzelerle yeşillikleri karıştırabilir veya somon gibi proteinli besinler ilave ederek daha da lezzetlendirebilirsiniz.

3. Nefis, Düşük Kalorili Meşrubatlar

Bildiğimiz saf su her zaman iyidir, ancak meyve ve sebzelerle doldurulan su daha esrarengizdir. Bir limon veya salatalık kesin ve suyun içine koyun veya bazı meyve,sebzeler ile buz küpleri yapın.

Sıcak çayı beğenmiyorsanız, limonlu soğuk çay veya tarçın çubuklarını deneyin .

Powers, “Bu meşrubatlar yalnızca düşük karbonhidratlı değil, aynı zamanda öteki besinleri de hoşlanmıyorsanız yerini doldurmak için takviyeci olabilirler” dedi.

4. Kavun veya çilek

Bunlarının 1 kadehinde yalnızca 15 gram karbonhidrat olduğunu öğreniyor muydunuz?

Powers, kavun ve çilek için “Azıcık daha pahalı ama besleyici madde ve lif doludur, sıhhatlidir.” dedi.

Değişik bir şey yapmak istiyorsanız, kavun veya çilekleri düz yoğurt ile karıştırın yada buz küplerine koyun.

5. Bütün taneli, yüksek lifli besinler

Fazla yemek yemeye veya yanlış yiyecekleri seçmeye devam etmemek için bunları okuyun.

Kuru fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagilleri deneyin. Ham sebzelerinizle beraber siyah fasulye ve darı salatasının neşesini çıkarabilirsiniz.

Powers, “Bu besinlerin hala karbonhidratları var, ancak eksantrik aromaları var” diyor.

6. Azıcık Yağ

İyi yağ alternatifleri arasında, zeytinyağı, avokado ve yağlı balıklar bulunur – düşünün somon marul yatağı üzerinde, örneğin.

Bonus: Powers, balıktan elde edilen yağ, salata için bir pansuman kaynağı olarak hizmet eder. diyor.

7. Protein

Powers, yoğurt, süzme peynir, yumurta ve yağsız et öneriyor.

“Bir kereviz çubuğundaki fıstık ezmesi, sıhhatli ve tatmin edici bir atıştırmalık için iyi bir yağ ve protein karışımıdır” diyor.

Ayrıca, daha az yağlı bir peynir çubuğunda veya sığır eti sarılabilen bir çubukla da aperitifler yapabilirsiniz – ancak onlarda ne kadar sodyum bulunduğunu da göz önünde bulundurun diyor.

Genel olarak yeme tasarınız “sıkıcı olmamalıdır” diyor Powers, “Hoşlandığınız besinler bir dengi karbonhidratlar kapsamalıdır” diyor.

Bir cevap yazın