Diyabet hastalarına peynir altı suyu müjdesi

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi tarafından yapılan iki ayrı çalışma, kahvaltıdan evvel peynir altı suyu whey proteini harcamanın tip 2 diyabeti önlemeye veya hakimiyet etmeye destekçi olabileceğini gösterdi.

Diyetisyen.com.tr’nin haberine göre, yapılan çalışmalardan biri, obez erkeklerin ve tip 2 diyabetli erkeklerin, peynir altı suyu harcadıktan sonra kan şekeri seviyelerinde iyileşme alana geldiğini, öbürü peynir altı suyunun iştahı bastırmaya destekçi olduğunu gösterdi.

Birinci çalışmada, 30 dakikalık hafif bir yürüyüşe çıkmadan evvel 20 gram peynir altı suyu proteini harcayan ve sonrasında ise karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapan 12 obez insanın nasıl etkilendiği incelendi. Tahlilciler, protein ve egzersiz kombinasyonunun kan şekerini hakimiyet etmeye destekçi olduğunu gösterdi.

İkinci çalışmaya, tip 2 diyabetli 11 erkek katıldı. Kahvaltı evveli 15 gram peynir altı suyu proteini harcadılar ve bu erkeklerin de kan şekeri seviyelerinin tutarlı kaldığı görüldü.

PEYNİR ALTI SUYU DİYABET HASTALARINI NASIL ETKİLEYEBİLİR?

Zati belirtildiği gibi, peynir altı suyu proteini, proteinin en natürel kaynağıdır. Protein, bazı diyabet perhizlerinde, perhiz başkalaşımlarının bir neticeyi olarak noksan olan bir element haline gelebilir. Peynir altı suyu proteini kan glikoz seviyelerini düşürür ve bunun sebebi yüksek protein seviyelerinin Pankreas’ta insülin yapımını uyarmasıdır.

Bununla beraber, bu özel unsur, insülin bağımlı diyabetiklere fayda sağlamaz. Zira bu insanlar uyarılacak insülin yapımına sahip değildirler. Öbür elementler de diyabetik hastaların perhiz metamorfozlarda verimli olsa da kan şekeri seviyelerini yakından izlemek gerekir. Ayrıca, protein ölçüyü markadan markaya değişebileceğinden, tüketim üniteyi başına düşen protein ölçüsünü izlemek de önemlidir.

TANSİYON VE KİLO HAKİMİYETİNE DE TESİRİ VAR

Peynir altı suyu proteininin, diyabet üzerindeki doğrudan tesirine ek olarak tansiyon ve kilo hakimiyetine de tesiri vardır. Bunlar diyabetlilerin karşılaştığı iki problemdir. Peynir altı suyu, bedende iştahı baskılayan hormonları hür vazgeçer. Böylece ana yemekler arasında harcanan çerez ölçüyü eksilir. Peynir altı suyu, insanları natürel olarak yeterince doyurur. Harcanan yağlı çerezlerden daha sıhhatli olmasının yanında sizi bir sonraki ana öğüne kadar tok da tutacaktır.

Peynir altı suyu ve diyabet, iyi bir kombinasyon olmasına rağmen perhizinizde rastgele bir farklılık yapmadan evvel hekiminize müracaat etin ve reçete edilen rastgele bir ilacın yerine peynir altı suyu proteini kullanmayın.

Peynir altı suyu proteini, peynir yapma harekâtının bir parçası olarak üretilen natürel bir mahsuldür. Beden geliştirme spor ile uğraşanlar ve halter çalışanlar için müthiş bir protein kaynağıdır. Peynir altı suyu proteini, aynı zamanda kanser hastalarına, fazla kilolu bireylere ve diyabet hastalarına da fayda sağlar.

Bir cevap yazın