Diyabet Rehabilitasyonunda Kullanılan Nebatsal Mahsuller

Diyabet, bir hayli sebebe bağlı olarak çıkabilen, insülin salımı veya etkinliğindeki bozukluğa bağlı olarak oluşan, hiperglisemi ile karakterize karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasındaki kumpassızlık ile izleyen kronik metabolik bir hastalıktır.

Araştırmalara göre dünyada 300 milyona yakın şeker hastası bulunmaktadır. Bu rakamın yanlış beslenme alışkanlıklarından ve çoğalan obezite oranından dolayı daha da süratle çoğalması beklenmektedir. Bu alanda nebatsal rehabilitasyon emelli bir hayli mahsul piyasada bulunmaktadır. Diyabette nebatsal mahsullerle rehabilitasyon, ülkemizde ve dünyada seçim edilen bitirici rehabilitasyon usullerinden biridir.

Tip I diyabet rehabilitasyonunda insülinin seçeneksiz olması, tip II diyabet rehabilitasyonunda kullanılan oral antidiyabetik ilaçların karaciğer ve böbreklerde ciddi toksisite oluşturması nedeniyle yeni ilaçların keşfedilmesi için yapılan çalışmalar giderek çoğalmaktadır. Nebatlar, antidiyabetik tesirli yeni ilaç bulgusunda ehemmiyetli bir kaynağı oluşturmaktadır.

Natürel kaynakların diyabet rehabilitasyonunda kullanılması ve bu kaynaklardan hareketle yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesi çalışmaları 20. asrın ilk çeyreğinde başlamıştır. Günümüzde 400’den fazla nebat ve 120’den fazla natürel kaynaklı mahsulün yanı sıra bir hayli vitamin ve mineral diyabet hastaları tarafından rehabilitasyona yardım emeliyle kullanılmaktadır. Kullanılan bu ananesel nebat rehabilitasyonlarının bir kısmı bilimsel etraflarca dikkate alınmakta ve Dünya Saglık Teşkilatı WHO bu alandaki çalışmaları desteklemektedir. Çağdaş tıpta diyabet rehabilitasyonu için insülin ve antidiyabetikler kullanılmakta olmasına karşın özellikle büyümekte olan ülkelere bu ilaçların sağlanması, saklanması, uygulanması gibi sebeplerden dolayı seçenek olarak yeni, natürel veya sentetik antidiyabetik ilaç arayışlarına yönelim başlamıştır.

Hipoglisemik tesirli ilaçlar ve natürel mahsuller pankreas beta hücrelerinden insülin yapımını çoğaldırmak suretiyle hipoglisemi oluşturarak tesir gösterirler. Bu mekanizma ile tesir eden ilaçlar ve natürel mahsuller yalnızca tip II diyabet hastalarında yararlı olurken, tüm tip I diyabetlilerde ve insülin üretme maharetini kaybetmiş tip II diyabet hastalarında etkisizdirler.

Hipoglisemik tesirliler:

Banaba
Kudret narı
Çemen
Gurmar
İnsüline hassasiyeti artıranlar:

Amerikan ginsengi
Banaba
Çin tarçını
Krom
Vanadyum
Karbonhidrat absorbsiyonunu yasaklayanlar:

Karnıyarık tohumu
Çemen
Glukomannan
Diğer:

Selenyum
Alfa-lipoik asit
Bu natürel mahsullerin bir kısmı doğrudan insülin beraatini artırarak tesir gösterirken bir kısmı da içeriğinde bulunan insülin eşi tesir gösteren bileşikler sebebiyle kan glikoz ölçüsünü düşürürler.

Bir cevap yazın