Diyabete Derman Karamuk Dikeni Mi?

Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı 2. Sınıf talebesi Yiğit Deveci’nin “Karamuk dikeni nebatının antidiyabetik tesiri” mevzulu projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan’ın dayanağıyla TÜBİTAK’a müracaat eten Yiğit Deveci’nin “Karamuk dikeni nebatının antidiyabetik tesirini” inceleyeceği proje kabul edildi.

Tip 2 diyabet ülkemizde en sık görülen kronik inflamatuar hastalıklardan biri olarak dikkat sürüklüyor. Bu hastalıkta bedende insülin olmaması gidişatında kanda yüksek seviyede glikoz salgılanması veya bedenin insülini tesirli bir şekilde kullanamadığı kronik bir inflamasyon alana geliyor.

Projede karamuk dikeni nebatının, pankreas hücrelerinde insülin üreten beta hücrelerinde, insülin geninin hakimiyet mekanizmaları üzerine tesiri incelenecek. Aynı zamanda bu hücrelerde apoptozu yasaklayıcı tesirine bakılacak.

Berberis crataegina – Karamuk dikeni, Türkiye’ye ve İran’a has olan 2 metreye kadar yükselebilen çok senelik, çok dikenli sarı renk çiçekli bir çalıdır. Meyveleri evvel kırmızı, olgunlaştıktan sonra siyah renk olur. Türkiye’de en geniş yayılımını İç Anadolu ve Batı Toros Dağları’nda yapar Türkiye Nebatları Bilgi Servisi, 2016.

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde millet arasında diyabete karşı suyunun içildiği öğrenilmektedir. Ancak nebatın bu özelliği olduğunu moleküler seviyede gösteren bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/diyabete-care-karamuk-dikeni-mi–pembenar-ayrıntı-sagliklibeslenme-2465625/

Bir cevap yazın