Doğru Baharatları Birbirine Karıştırırsanız Şifasını %100 Çoğaldırırsınız

Zerdeçal yumurta ile harcanırsa kansere karşı gözetiyor, yoğurt ile birlikte harcanan kimyon ise süratli kilo vermede tesirli oluyor. Yemeklere tat katması veya renk vermesi emeliyle kullandığımız baharatların yararları saymakla bitmiyor.

Amerika Seattle Fred Hutchinson Araştırma Merkezi uzmanlarınca baharatların nasıl daha verimli olabileceğine dair araştırma yapıldı. İşte beraber harcanınca bereketi sabreden şifa bombası baharatlar.

BU BAHARATLARI BERABER YİYELİM BEREKETİ KATLANSIN

ZERDEÇAL ile YUMURTA

Kansere karşı gözeten irin giderici zerdeçalı, özellikle tavuklu, yumurtalı ve ton balıklı yemeklerle birlikte harcadığınızda bereketini artırıyor. Bu biçimde bir çok hastalığa karşı gözetiyor.

Çok daha önceki senelerden bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmakta olan zerdeçal; sütun kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde ehemmiyetli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan kurkumin ayrıca kansere tutulan bireylerde kanser hücrelerinin dağılmasını da geciktirmektedir.

İlerleyen yaş ile beraber gelen bunama ve alzheimera tutulma tehlikesini büyük oranda eksiltmektedir. Antibakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerindeki yaraların rehabilitasyon edilmesinde tesirlidir. Antioksidan tesiri sayesinde bedende biriken hasarlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı arınarak damar tıkanıklığını maniler. Kalp rahatsızlığı tehlikesini eksiltir.

YOĞURT ve KİMYON

Yoğurt ile kimyonu birlikte harcamak metabolizmayı süratlendiriyor. Kimyonu havuçla beraber harcamak ise bedenin mukavemetini artırıyor.

Kimyon kapsadığı demir minerali nedeniyle bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, bedene enerji kazandırır. Bedendeki yiyeceklerin emilimini basitleştirir. Sindirim sistemini hafifleterek kabızlık önlemesi de bu şifalı nebatın bereketlerinden kimileridir.

Karaciğere bereketlidir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının iyileşmesine verim sağlar. Yüksek ölçüde lif kapsar. Unutkanlık yada dikkat dağınıklığına karşı iyi kazanç. Yüksek demir içeriği sebebiyle anemi başka bir deyişle kansızlık hastalığı olanlara da fayda sağlar.

KARABİBER ile BAL

Toz karabiber ile bal ve soğanı karıştırarak macun yapılıp saça sürüldüğünde saç dökülmesine takat olduğunu, dökülen saçları geri çıkardığını göreceksiniz.

Karabiber zati baharatlar içinde en fazla kullanılanlardan biridir. Tane biçiminde yada öğütülmüş olarak kullanılmasıyla birlikte karabiberin verimleri de oldukça fazladır. Hazımsızlığı gidermesi, öksürük, ses kısıklığı, soğuk algınlığı için verim sağlaması karabiberin yararları arasındadır.

ELMA ile TARÇIN

İnsülin mukavemetini artıran tarçın ve elma karışımı, lüzumunu da bu biçimde eksiltiyor.

Tarçın ayrıca kolesterolü düşürür. Şeker başka bir deyişle diyabet hastaları için bereketlidir. Kan şekeri ve kolesterol oranını dengeler. Lif, demir, kalsiyum gibi mineraller ve muhtelif tanenler kapsar. Kalsiyum ve değişik mineralleri kapsaması nedeniyle özellikle sütun kanserine karşı gözeticidir. Lösemi başka bir deyişle kan kanserine karşı da gözetici tesiri vardır.

Beden ısısını çoğaldırarak enerji ve dinamiklik kazandırır. Sindirim sistemini kumpaslar ve hazımsızlığı giderir. Aynı zamanda ishale de fayda sağlar. Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

BİBERİYE ve TAHIL

Domates sosunuzu yada etinizi marine ederken biberiye kesinlikle kullanın. Ayrıca kek ve hububatlı ekmeklerle beraber kullanacağınız biberiye kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlıyor.

Biberiye ayrıca, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmalara göre sindirim sistemine gevşetir, hazımsızlığı önleyici tesiri vardır. Bağırsaklarda oluşan gazlara karşı, gazlardan dolayı oluşan burkulma yada sancılara karşı iyi kazanç. Safra kesesine de verim sağlar.

KIRMIZI BİBER – ET

Toz veya pul kırmızı biberi et ve balık marine ederken kullanırsanız metabolizma süratinizi artıracaktır.

Ayrıca hayat enerjimizi yenileyen şahane kırmızı renge sahip olan değişik sebze meyveler gibi kırmızı biber de çok eforlu antioksidanlara sahiptir.

Böylece bedenimizde oluşan zehirli madde maddelerin birikmesini yasaklayarak vücudumuzu kansere karşı bir zırh gibi gözetir. Daha aşırısı, sindirim, solunum sistemimiz ve kalbimizle arkadaştır. Sindirim sistemimizin ana uzuvlarından olan midemizdeki ekşimeleri eksiltir.

KİŞNİŞ ile TAVUK

Maydanozgiller ailesinden olan kişnişin tohumları çekilmiş toz kişniş tavuk ile birlikle harcanırsa uykusuzluğa iyi kazanç.

Kişniş eforlu bir antioksidan dır. Meme kanserlerinde, obeziteye bağlı kanserlerine karşı gözetici tesiri bulunur. Sindirimi basitleştirici ve gaz giderici özelliği bulunur. Mide sızısının dindirilmesinde destekçi olur.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın