Doğru Öğrenilen Yanlış Sıhhat Nasihatleri

Sıhhatlı beslenme ile alakalı doğru bildiğimiz yanlışlar mevzusunda Diyetisyen Ferdi Öztürk bilgiler verdi

Yumurta yeme kolesterolün yükselir!

Yumurta senelerdir kolesterolü yüksek beslenmenin simgeyi olarak kabul edilmiş ve tüketimi kardiyovasküler sıhhat açısından münazara mevzusu olmuştur.

Yapılan çalışmalar günde 1 yumurta harcayan şahıslarda serumda ki toplam kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinin etkilenmediğini bildirmiştir.

Yumurta kolesterolü ile kan kolesterolü arasında kesin bir ilişki bulunmadığından Amerikan Kalp Birliği tarafından kolesterol alımının <300 mg olması gidişatta insanların günde 1 yumurta harcamasında bir mahzur görmemiştir.

Kolesterol çoğalışına neden olur görüşüyle bugün istenen seviyede olmayan yumurta tüketimi insan beslenmesi açısından son derece önemlidir.

Sabahları aç karnına sirke veya limonlu su içmek zayıflatır!

Aç karnına limonlu su içmek veya sirkeli su içmek zayıflatır fikri toplumuzda ne yazık ki çok yaygın fakat en büyük efsanelerden biridir.

Zayıflatıcı tesiri olduğuna dair bilimsel hiçbir desteği yoktur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip güne devingen başlamanıza dayanakçı olur fakat zayıflatmaz.

18.00’den sonra yemek yemek şişmanlatır!

Akşam yemek yeme saati tamamen bireyin hayat stili , iş saatleri, uyku kumpası ile ilgilidir. Gece vardiyasında çalışan veya geç kalkıp geç yatan bir insan için akşam 18.00’dan sonra bir şey yeme demek doğru değildir.

Örnek verecek olursak şayet fert gece 4.00 da uyuyorsa en son 00.00-01.00 arası bir şey yemelidir. Ehemmiyetli olan bireyin uyumadan 3-4 saat evvel yemekle ilişkisini kesmesi, midesini dinlendirmesi ve uyuyana kadar su tüketimini önemsememe etmemesidir.

Sıcak su içmek yağları yakar!

Yağ yakımı için sabah aç karnına sıcak su içmek yanlış bir inanıştır. İdeali oda sıcaklığında su içmektir. Başka Bir Deyişle ne soğuk ne sıcak…

Su tüketimi yağ yakımını süratlendirir fakat bunun için sıcak su içmenize gerek yoktur.

İdrar söktürücü veya müshiller zayıflatır!

İdrar söktürücü başka bir deyişle diüretik ilaçlarla veya ağızdan alınan laksatif bağırsak yumuşatıcı, ishal yapan ilaçlarla sağladığınız ağırlık kayıpları yalnızca sudur, yağ değildir.

Bu surattan geçici bir ağırlık eksilişi sağlayabilir fakat palavracı kilo eksilmesi dediğimiz vaziyettir. Ayrıca zayıflama emeli ile bu ilaçları kullanmak potasyum ve su kaybına neden olarak sizi hasta eder.

Light mahsuller zayıflatır!

Zayıflamak için sık sık harcanan light mahsuller bütün tersine kilo almanıza neden olabilir. Light mahsul demek yağı veya şekeri eksiltilmiş kalorisi banal mahsullere göre daha düşük mahsul demektir.

Fakat kalorisizdir anlamına gelmemektedir. Bu surattan light diye istediğim kadar yiyebilirim hasarı olmaz görüşü yanlıştır.

Bir cevap yazın