Hekim Çok Hoş Söylüyor

Hekimime Sordum: İnsan geceleri daha çok idrara neden kalkar diye kalp hekimime sordum. İşte verdiği cevap; “Ayaktayken ayaklar şişer, sebebi ise yer çekimidir.

Yer çekimi sebebiyle su bedenin alt kesimlerinde tutulur.

Oysa yatarken yatay konumdayken bedendeki su böbrekler seviyesine kazanç ve böbreklerde su atımı hem çoğalır hemde basitleşir. Burada sıhhat açısından su tüketiminin ehemmiyeti ortaya çıkar.

İşte bu sebeple gece uyurken içilen su çok yararlıdır ve az da olsa içilecek olan su ile bedeninizdeki biriken zehirli maddeler böbrekler aracıyla atılmaya çalışılmaktadır. Uyumadan evvel bir bardak su kalp krizini önler.

Genellikle kalp krizleri sabah 6 ile öğlen süreyi arasında görülmektedir. Gece olan kalp krizleri ise geceleri kalp istirahatte olduğundan klasik dışı olarak sayılırmış.

Eğer günde bir Aspirin alacaksanız bunu akşamları alın, bunun sebebi Aspirinin bedenden atılma süresi 24 saati bulduğundan kalp krizinin en yoğun olduğu sabah saatlerinde hala Aspirinin tesiri kalmış olacaktır.

Genelde kalp krizinin bulgularını sol kolda anlaşma olarak belirlenir ve de bulantı, mide sızısı göğüs kafesinde sızı biçiminde bulguları da mevcuttur. Çenede yoğunlaşan sızı, terlemede sıklıkla görülmese de bu bulgulardan sayılmaktadır.

Bazı hallerde hiç sızı olmadan da kalp krizi geçirenler oluyor, hatta uyanmadan uykuda kalp krizi geçirenler dahi olmakta. Bu rakamda azımsanmayacak kadar yüksek ve %60 civarındadır.

Eğer derin uykunuzda göğüs sızısıyla uyanacak olursanız hemen ağzınızda iki Aspirin çiğneyin ve bunu suyla için.Ve hemen yakınlarınıza yaca acil servisi arayın,haber verin sizi sağlık kurumuna kaldırsın…

İçtiğimiz suyun da giderekmesi vardır, sabah kalktığınızda aç olarak meşrubatınız bir bardak su tüm iç uzuvlarınızı faal etmeye yarayacaktır.

Yemekten yarım saat evvel bir bardak su hem daha az yemenize destekçi olur, hem de hazmı basitleştirir. Banyo yapmadan evvel bir bardak su tansiyonun düşmesine ve daha balanslı kalmasına destekçi olur. Sonuç da sıhhatli yaşamak için bol bol su için.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın