Hekim Teklifini Sınadı Bedeni Hastalıklardan Arınıldı

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı gıdalardaki antioksidanlar hücreleri özgür radikallere karşı gözettiğini ve bedende irinin eksiltilmesine destekçi olduğunu belirterek ehemmiyetli söylemelerde bulundu.

1 – “Pancar:

Kıpkırmızı rengi ile eforlu bir antioksidan ve anti inflamatuar yiyecektir. Enerjinizi çoğaldırıp, kan tazyikinizi düşürebilir. Hipertansiyon Mecmuası 2008 rakamında 500 ml’lik bir pancar suyunun kan tazyikini 10.4/8 mm düşürdüğü gösterilmiştir.

Pancarlar nitrattan zengindir. Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Mecmuası Aralık 2012’ de yayınlanan bir çalışmada bir porsiyon pancar suyu sportif performansı %1-3 arasında çoğaldırdığı saptanmıştır.

2 – Yaban mersini:

Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu çalışmada inflamasyonu eksilttiği gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda misalin Amerikan Bilim Mecmuası Ocak/Şubat 2011 rakamında beyin sıhhati için iyi bir yiyecek olduğu belirtilmiştir. Berrie grubu meyveleri ebatlarından dolayı yıkamak güç olduğundan organik harcanması nasihat edilmektedir.

3 – Brokoli:

Detoksifiye edici antioksidanlar ile doludur. Kaempferol ve izotiyosiyanatlardan zengindir, her ikisi de anti inflamatuar fitonutrientler nebatsal yiyecek öğeleri dir. İnflamasyon Araştırma Mecmuası Kasım 2010’da yayınlanan çalışmada kaempferolün bedende alerji yaradılışına neden olan maddelerin tesirini eksilttiğini göstermiştir. Brokoli keskin ölçüde iyi öğrenilen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ asidi de içermektedir.

4 – Keten tohumu yağı:

Omega-3 ve omega- 6 yağ asidi dengesini kapsar. Omega-3 yağ asidi inflamasyonu eksiltir. Anti Kanser Araştırması 2001’de yayınlanan bir çalışmada lignanların prostat kanseri hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı gösterilmiştir.

Lignanlar aynı zamanda meme kanseri tanısı alan binlerce bayan üzerinde yapılan çalışmalarda Göğüs kanseri araştırma ve rehabilitasyonu Temmuz 2010, Nisan 2012 ve Muayenehane Onkoloji Mecmuası Ekim 2011 meme kanserinden yaşamda kalmayı da çoğaldırmada ehemmiyetli bir rol üstlenmektedir.

5 – Yeşil çay:

Çok rakamda anti inflamatuar flavonoid içerir. İmmünoloji Mecmuası 2002’deki bir çalışmada en bol kateşin bulunan yeşil çayın rehabilitasyon edici potansiyeli olan eforlu bir antiinflmatuar bileşik olduğu saptanmıştır.

Antioksidan içeriği tesirli olan yeşil çay meme kanseri büyüme tehlikesinde \%22 Karsinojenez temmuz 2006 , prostat kanseri büyüme tehlikesinde \%48 Amerikan Epidemiyoloji mecmuası 2007 ve kolorektal kanser büyüme tehlikesinde % 57 Kanser epidemiyolojisi göstergeçler ve tedbire haziran 2007 eksilme kaydetmiştir.

6 -Sarımsak:

İnflamasyonu eksiltmeye dayanakçıdır. Washington State Üniversitesi Mayıs 2012’de yapılan bir çalışmada sarımsağın bağırsak hastalıklarının sebeplerinden olan Campylobacter bakterisi ile çaba eden iki antibiyotikten 100 kat daha tesirli olduğu bulunmuştur.

7 – Zencefil:

İnflamasyonu eksiltir ve kan şekerini hakimiyet eder. Zencefil çayı bir perhize ilave edilebilecek büyük bir ektir. Artirit Mecmuası 2012’de yayınlanan bir çalışmada zencefil ve sızı kesiciler karşılaştırılmış ve zencefilin sızıyı eksiltmede çok daha tesirli olduğu bulunmuştur.

8 – Sızma Zeytinyağ:

Cerahatle çabada destekçi olur. Zeytinyağ kalp ve kan damarlarını gözeten polifenollerden oldukça zengindir.

9 -Soğan:

Kuersetin içerir, bedenin inflamasyonlarla gayretine destekçi olabilecek eforlu bir antioksidandır. Solunum yollarını uyarır ve balgam söktürücüdür. Soğan ispatlanmış antioksidan kapsayan bir yiyecektir, özellikle sütun kanseriyle rehabilitasyonda destekçi olduğu Kimya ve İlaç Araştırmaları Mecmuası 2010 saptanmıştır.

10 – Yosun:

Fukoidan adlı kompleks karbonhidratları içerir, inflamasyonu eksiltir. Deniz algları sütten ağırlık olarak 14 kat daha fazla kalsiyum içerir. Kelp, kombu, wakame, arame algın iyi kaynaklarıdır.

11 – Ispanak:

Yüksek yiyecek yoğunluğuna sahip yiyeceklerden biridir. Fitonutrientlerden nebatsal yiyecek öğeleri eşsiz bir karışım içerir, antioksidanlardan zengindir ve hücre zararına karşı gözeten anti inflamatuar bileşenler içerir.

12- Zerdeçal:

Anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve anti inflamatuar ilaçlardan daha tesirli olduğu çalışmalarca gösterilmiştir. Kurkumin etkin bileşeni moleküler seviyede inflamatuar yolda birden fazla adımda iyileştirici özelliğe sahiptir.”

Yosun:

Fukoidan adlı kompleks karbonhidratları içerir, inflamasyonu eksiltir. Deniz algları sütten ağırlık olarak 14 kat daha fazla kalsiyum içerir. Kelp, kombu, wakame, arame algın iyi kaynaklarıdır.

Bir cevap yazın