Hekimler Uyardı! Bu Perhizi Asla Yapmayın!

Binlerce birey Instagram’da #waterfast hashtagi ile uzmanların riskli bulduğu bir “perhiz” sürecindeki tecrübelerini paylaşıyor.

Independent gazetesinde yer alan adından da anlaşılacağı üzere bu perhizi yapan fertler hiçbir şey yemiyor ve yalnızca su içiyor. Bir müddettir günün belli saatlerinde yemek yenmeyen ve bir öğünün sıçrandığı fasılaı perhiz de hayli sınanıyordu fakat yalnızca su içilen bu yeni perhiz uzmanlarca çok riskli.

New York Post’a konuşan sosyal hizmetli Joanne Labiner bu perhizin riskli olduğunu söyleyerek “Gerçeğinde bu bütün olarak bir yeme bozukluğu” dedi. The Low-Fad Diet isimli kitabın da yazarı olan diyetisyen Jo Travers ise bu “perhizde” bir hayli yanlış olduğunu aktararak “Bir kere ne vitamin ne de mineral alabiliyorsunuz.

Bir çok vitamin suda çözünür ve depolanmadığı için gün süresince beden bu vitaminlere lüzum dinler. Protein de almıyorsunuz. Bu da bedenin yaşamda kalmak için zorunlu amino asitleri hormon ve enzimleri dönüştürmek için adale dokularını dağılması anlamına kazanç. Başka Bir Deyişle gerçeğinde vefat orucu gibi ve çok ciddi sıhhat tehlikeleri bulunuyor” dedi.

Travers perhizin “temizleme” ve “detox” gibi deyimlerle beraber kullanıldığını ve bu yanlış kullanımın insanları yanlış yönlendirdiğine ilave etti. Bu perhizin kim tarafından ortaya atıldığı ve ne zamandır var olduğu öğrenilmese de Instagram’da #waterfast hashtagi altında 17 bin 600’ün üzerinde paylaşım reelleşti.

Bir cevap yazın