Hekimler uyarıyor: ‘Asla yapmayın’

Kilo vermenin süratli ve sıhhatsiz yollarına bir yenisi daha ilave edildi ve sosyal medyada #waterfast başka bir deyişle #sudiyeti ismiyle yeni bir perhiz usulü trend oldu. Binlerce birey Instagram’da #waterfast hashtagi ile uzmanların riskli bulduğu bir “perhiz” sürecindeki tecrübelerini paylaşıyor.

Independent gazetesinde yer alan adından da anlaşılacağı üzere bu perhizi yapan fertler hiçbir şey yemiyor ve yalnızca su içiyor. Bir müddettir günün muhakkak saatlerinde yemek yenmeyen ve bir öğünün sıçrandığı fasılaı perhiz de hayli sınanıyordu fakat yalnızca su içilen bu yeni perhiz uzmanlarca çok riskli.

New York Post’a konuşan sosyal hizmetli Joanne Labiner bu perhizin riskli olduğunu söyleyerek “Hakikatinde bu bütün olarak bir yeme bozukluğu” dedi.

The Low-Fad Diet isimli kitabın da yazarı olan diyetisyen Jo Travers ise bu “perhizde” bir hayli yanlış olduğunu aktararak “Bir kere ne vitamin ne de mineral alabiliyorsunuz. Bir çok vitamin suda çözünür ve depolanmadığı için gün süresince beden bu vitaminlere lüzum dinler. Protein de almıyorsunuz. Bu da bedenin yaşamda kalmak için zorunlu amino asitleri hormon ve enzimleri dönüştürmek için adale dokularını ufalaması anlamına kazanç. Başka Bir Deyişle hakikatinde vefat orucu gibi ve çok ciddi sıhhat tehlikeleri bulunuyor” dedi.

Travers perhizin “temizleme” ve “detox” gibi deyimlerle beraber kullanıldığını ve bu yanlış kullanımın insanları yanlış yönlendirdiğini ekledi.

Bu perhizin kim tarafından ortaya atıldığı ve ne zamandır var olduğu öğrenilmese de Instagram’da #waterfast hashtagi altında 17 bin 600’şöhret üzerinde paylaşım asıllaştı.

Bir cevap yazın