Hekimlerin Saklı Rehabilitasyonu Karnıyarık Otu ile Zayıflamayan Kalmasın

Belkide bir haylimizin öğrenmediği Psyllium kabuğu Türkiye’de Karnıyarık Otu olarak öğrenilmektedir, sütun pakli bağırsaklarımızın sıhhati açısından çok ehemmiyetli bir yere sahiptir.

Hatta hekimlerin dahi saklı rehabilitasyonu dersek mübalağa etmiş olmayız. Bir Hayli sporcu ve diyetisyenler tarafından öğrenilen ama ulus tarafında çok fazla ismi geçmeyen Karnıyarık Otu, bağırsaklarımızı öylesine gevşetiyor ki Ayurveda tıbbına rehabilitasyon olarak geçebilmiş.

Karnıyarık otunun bereketlerini ve daha aşırısını bu yazımızda öğreneceksiniz.

Hekimlerin Saklı Rehabilitasyonu

Öncelikle belirtelim, Karnıyarık otu kabuğu hint muzunun tohumlarından oluşur.

Karnıyarık otu’nun verimleri yeni keşfedilmedi. Bundan 2000 sene evvel dahi bu tohumun verimleri keşfedilmiş, ishal, kabızlık gibi hastalıklar için kullanılmıştır.

Bu tohumun en eksantrik özelliği kendi ebadından bütün 50 kat kadar şişebilmesi.

Su ile temasında çok fantastik derecede şişer. Bağırsaklar karbonhidratların ve yağ asitlerinin emilimini eksiltir. Su ile temas ettiğinde bulunduğu ebadın 50 katı kadar şişerler. Bu sebeple azıcık yeseniz dahi tokluk hissi uyandırır.

Özellikle perhiz yapanlar için karnıyarık otu kabuğu çok uygundur. Lif oranı yüksek olduğundan yemeye başladığınızda doyduğunuzu daha süratli müddette anlarsınız.

Kilo vermek için karnıyarık otu kabuğunu yemeklerden yarım saat evvel alabilirsiniz. Tohumlar şişmek için yeterli zamana gereksinim dinler, midenizde yeteri kadar şiştiğinde size tokluk hissi verir ve isteseniz de fazla yemek yiyemezsiniz.

Ehemmiyetli Anekdot: Karnıyarık otu tohumunu yedikten sonra mide kanallarınızın açılması için 1-2 kadeh su içmelisiniz.

Bağırsak meselelerinizi karnıyarık otu tohumu ile çözün

Karnıyarık otunun tohumu, liflerden oluştuğu için, bağırsakları çalıştırma özelliğine sahiptir. Bağırsaktaki akışkanı emmeye başlar ve süratle gelişmeye başlar, korkmayın bu sihrime sizi daha seri kabız yapmaz zira karnıyarık tohumları şiştikçe kaygan bir işlev kazanır. Bu da basit bir sindirimin önünü açar ve sütunların boşalmasını hızlandırır.

Bu özelliği sayesinde karnıyarık tohumları, şişmeyi önlemektedir. Chron hastalığı, Ülseratif kolit, irritabl bağırsak belirtiyi ve hemoroid gibi ishal ve bağırsak hastalıklarına karşı da iyi geldiği öğrenilmektedir.

Kolesterolü düşürür

Karnıyarık otu tohumu kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir. Harcandığında asitlerin imalini uyarır ve bu vaziyet kolesterolünüzün düşmesini sağlar.

Karnıyarık otu tohumunu doğru tüketmek

Yemekten takribî 15-30 dakika evvel günlük almalısınız. Bunun için 250 ml su ile bir istif çay kaşığı karıştırın ve hemen karışımı iç. Zira tohumlar çok süratli şişer ve bir çeşit puding haline kazanç. Bu meblağlılığı içmek güçtür. Sonra tekerrür en az 250 ml su içmelisin.

süt

Nasıl hazırlanır?

En ehemmiyetli mevzu yararlı olduğu söylenen bir şeyin nasıl harcanacağı mevzusunda yeterli bilgi verilmesidir.

250 ml suyun ya da sütün içine bir çay kaşığı karnıyarık otu tohumu atın ve karıştırın fazla bekletmeden için. Tohumlar süratle şişmeye başlayacağından içerken zorlanmamanız için kadehin içinde çok bekletmemeniz gerekiyor. Bu kadehi içtikten sonra en az 250 ml kadar suyu ayrıca üstüne içmelisiniz ki mide kanallarınızı rahatlatın.

Yemek yemeden 15 dakika veya yarım saat evvel günlük harcayabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın