Dolmalık Biber Alırken Kesinlikle Altına Bakın Zira

Mutfağında ustalaşıp, kendisini herkese kabul ettirip, en güç, en külfetli anlardan dahi en akılda şeflerin edası ile sıyrılmanızı sağlayacak, muhtemelen bugüne kadar hiç denk gelmediğiniz, çok özel 8 mutfak bilgisi paylaşacağız sizinle.

Basit, ama tesirli püf noktaları bunlar. Kimileri size ilginç gelebilir ama bunun nedeni daha evvel dinlememiş olmanızdan kaynaklanıyor emin olun. Bu da bayağı gerçeğinde, lezzetin şeflerinin yalnızca kendilerine gizledikleri küçük gizemler gerçeğinde bunlar.

Hazırsanız başlıyoruz sizi şaşırtmaya…

1. Mükemmel bir kahve içmek için

Sabah aroması mükemmel bir kahve ile güne başlamak isteyenler için teklifimiz. Tek yapmanız gereken öğütülmüş olan kahvenin içine bir parça tuz ve tarçın atmak.

Zira tuz atılan kahvenin tadını hafifçe yumuşuyor ve kahve aroması daha çok damakta kalıyor.

Ayrıca, sert kahve beğenmeyenler ve daha yumuşak, daha kadifemsi bir tadı seçim edenlerin şu gizemeler gözdesi tereyağı. Yarım çay kaşığı tereyağı bir fincan kahve için yeterli oluyor. Hatta kimileri içine hindistan cevizi yağı da katıyor.

2. Hamur işlerinde hamurun üzerinin kabarması için

Yumurta kullanmıyorsanız ya da evde yumurta kalmadıysa muz kullanabilirsiniz. Muffinler , pankekler süratli pişirilen ekmekler için muz püresi, balkabağı püresi, elma püresi yumurtanın yerine geçebilecek nitelikdedir. Ancak birliktesi kullanılan tatların bu meyvelere ters olmamasına itina gösterilmelidir. Daha hafif bir doku elde etmek emeliyle tanıma yarım çay kaşığı kabartma tozu eklenebilir.

1 yumurta = Yarım meyve püresi

3. Nefis bir patates kızartması için

Hayatınızdaki patates tanımlarının en üst sırasına oturacak tanımı dinlemeye hazır mısınız? Patatesleri görseldeki gibi ince ince dilimleyip zeytinyağı sürün.

Patateslerin arasında kalan boşluklara kaşar peyniri, biber, tuz ve hoşlandığınız baharatları ilave ederek fırına atın. 40 dakika zamanınca 220 derecede pişen patatesleri afiyetle yiyebilirsiniz.

4. Soğandan gözleriniz yanmasın diye

Soğanı kesmeden evvel 15 dakika zamanınca buzdolabında tutun, sonrasında doğramaya başlayın, gözleriniz yanmayacaktır.

Diğer bir usul de tencerenize bir ölçü su koyduktan sonra suyun içinde soğanlarınızı doğrayın. Yada soğanı ve soğanı keseceğiniz bıcağı evvel su ile yıkayın. Bu sayede soğanın gözünüzü yakmamasını önleyebilirsiniz.

Bir başka yolu da ağzınıza bir ölçü su alın ve soğan doğrarken ağzınızda suyu bekletin. Gözünüzün yanmaması için uygulayacağınız en pratik yötem bu olacaktır.

Ya da soğanları doğrarken dişlerinizle bir-iki kibrit çöpü tutun.

5. Bıçak kullanmadan pasta ve hamur dilimleme

Pastayı kesmek için bıçak kullanmayın. Diş ipini kullanıp pastalarınızın yüzeyini bozmadan daha muntazam bir biçimde dilimlemeniz mümkün.

6. Sarımsakları rahatça cetmek için

Bunun için mikrodalgada 15 saniye kadar sarımsakları ısıtıp basitçe soyabilirsiniz.

7. Yumurtayı basitçe cetmek için

Yumurtayı pişireceğiniz kaba yarım limon koyarsanız yumurta seri ceddilir. Limondan başka bir seçenekte azıcık karbonat koymaktır. Karbonat da eş tesiri verecektir.

8. Sıhhatli yoğurt topları

Hem nefis hem de sıhhatli aperatifler yapmak için şahane bir teklif: Yoğurdu sıkma torbasına doldurup tepsiye görseldeki gibi bezeler halinde yerleştirin.

Tepsi dolduktan sonra 1 saat kadar dondurucuda gizlerseniz sonrasında ufak çerez gibi harcayabileceğiniz dondurma ya da yoğurt toplarını tüketebilirsiniz.

BONUS : En lezzetli dolmalık biberi seçmek

Biberin altında 3 bombe varsa erkek, 4 bombe varsa dişidir. Dişi biberler daha tatlı ve taze harcanmalı, erkek biberler ise daha katıdır ve lezzetleri daha derindir.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın