Dünyanın En Çok Öldüren Hastalığının Bulguları

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kenan İltümür, dünyanın en çok öldüren kalp krizi hastalığı hakkında merak edilenleri anlattı. Kalp krizi anında ne yapmalıyız? Kalp krizinin bulguları nelerdir? Kalp krizinin geldiği nasıl anlaşılır?

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kenan İltümür, kalp krizine neden olan etkenleri sıraladı:

-Kumpassız, stresli hayat ve beslenme stili,
-Stres,
-Sigara-içki ve uyarıcıların kullanımındaki çoğalış,
-Egzersiz yapmama veya birden fazla fiziksel yüklenme

KALP KRİZİ NEDİR?

Kalp krizi, kalbin ana besleyici damarları olan koroner atardamarlarda oluşan tıkanma neticeyi kalp adalesinin bir kısmının oksijensiz kalmasına bağlı olarak kalp adalesinde alana gelen yaralanmayı ifade ediyor. Kalp krizi ani büyüyen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hem dünyada hem de Türkiye’de en sık görülen vefat sebepleri arasında yer alıyor.
Kalp krizi hakkında öğrenilmesi gerekenleri anlatan Doç. Dr. Kenan İltümür, kalp krizi sırasında yapılması gerekenleri anlattı.

KALP KRİZİ BULGULARI NELERDİR?

Ani büyüyen ve ölümcül olabilen bir hastalık olan kalp krizi, hem dünyada hem de Türkiye’de en sık görülen vefat sebepleri arasında yer alıyor. Peki, kalp krizinin bulguları nelerdir?

Genç yaşlı dinlemeden ciddi problemlere yol açan kalp krizinin bulguları şunlardır;

-Göğüste bütün yeri muhakkak olmayan sıkışma hissi
-Sol kola ve çeneye doğru dağılan sızı
-Hareket edince çoğalan sızı
-Sızıyla beraber soğuk soğuk terleme

-Mide bulantısı

-Soluk darlığı
-Öksürük,
-Baş dönmesi
-Bayılma

-Kusma,
-Soğuk terleme,
-Çarpıntı,

-Fazla halsizlik
-Bazı insanlarda bu bulgular görülmeyebilir. Misalin diyabet hastaları hemen hemen hiç sızı dinlemezler ve yalnızca soluk darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur.
-Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit sızısıyla kalp krizi sızısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

KALP KRİZİ ETKENLERİ NELERDİR?

35 yaş üzeri erkekler, 45 yaş üzeri veya menapozdaki bayanlar, kiloluluk, şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara içimi, iyi kolesterolün düşük olması HDL-kolesterol <45mg/dl, kötü kolesterolün yüksek olması LDL-kolesterol >130 mg/dl, atar damar tıkanıklığı saptanmış olması evvelden kalp krizi, felç, ayak damar tıkanıklığı vb., kumpaslı egzersiz yapılmaması, stresli hayat, birinci dereceden yakınlarında anne, baba, kardeş ve çocuklarında erken yaşlarda damar tıkanıklığı tespit etilmesi gibi etkenler kalp krizine neden olabilir.

Bir cevap yazın