Dünyanın en bereketli meyvelerinden biri ülkemizde bolca yetişiyor

Dünyanın en bereketli meyvelerinden biri olan ülkemizde bolca yetişen bir meyvedir. Lütfen okuyalım…

Dağ Çileği Kocayemiş Ağacı Meyvesi Nedir?

Ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen dağ çileği meyvesi, mayıs-haziran gibi çiçek açar. Çiçekleri beyaz renktedir. Dağ çileğinin kullanılan kısmı yaprakları ve meyvesidir.

Yapraklar ilkbaharda bir araya gelip kurutulur, meyvelerin toplama zamanı ise konuma bağlı olarak güzden kış başına kadar sürmektedir.

Genel olarak Marmara, Ege, Akdeniz’in makilik alanlarında yetişmektedir. Ancak özellikle Akdeniz kuşağına has bir meyvedir. Akdeniz kuşağında, İber yarımadasından Asya kıtasına kadar her yerde yabani biçimde yetişir.

Gelişimi çok yavaş olup 25 yılda 9 metre ortamı boya erişir. Kocayemişin dağ çileği İstanbul Yakacık etrafında var olduğu söylenmektedir. İstanbul Şile Ömerli Barajı yakasında, İstanbul Fatih ve Belgrad Ormanlarında, Kastamonu’da, Sakarya’da, Zonguldak’ta yer yer bu nadide meyveye tesadüfüldüğü bildirilmiştir.

Ayrıca, İspanyanın başşehri Madrit’in sembolü olan ve kent merkezinde heykeli olan yapıda bir ayı ve ayının çilek yediği bir ağaç bulunmaktadır. Bu ağaç kocayemiş ağacıdır. Madrit caddelerinde bu ağaç bir ziynet nebatı olarak yer yer ekilmiştir.

Dağ Çileğinin Yararları Neler?

İçeriğinde elma ve limon asitleri ile C vitamini bulunur. Bu sebeple, tansiyonu düşürücü ve kanı arınıcı özelliği bulunmaktadır. Yapraklarından hazırlanan preparatın idrar söktürücü özelliği vardır. Nikriz hastalığına bereketli olduğu söylenir.

Nikriz, millet arasında damla yada gut hastalığı olarak öğrenilen tıp dilinde ise podagra ismi verilen bir hastalıktır. Ayrıca, dağ çileği mideyi güçlendirir, safra ve böbrek taşlarına karşı bereketli bir meyvedir.

Dağ çileği; içeriğinde yeniden E vitamini, karoten, gallik asit türevleri ve tanen bulunmaktadır. Aşinayı gibi gallik asit kaynağı olan keçiboynuzu astım ve alerjik hastalıklarda çok bereketlidir. Aynı emelle kocayemişin bu hastalıklarda kullanılıp kullanılmayacağı incelemelidir. Tanen ise ishal kesici bir madde olup pek çok nebatta bulunmaktadır.

Kocayemiş‘in dağçileği ; reçel, jöle, marmelat ve parfüm imalinde kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur.

Dağ çileği kurusunun öbür yararları

-Az şekerli yapısı ile öğrenilen dağ çileği kurusunu kuru yemiş olarak ara öğünlerde harcayabilirsiniz.

-Sivilce ve iltihaplı sivilce gibi sıhhat meselelerine iyi kazanç.

-Kansere karşı gözetici ve önleyici bir tesiri vardır.

-Tesirli bir idrar söktürücüdür.

-Romatizmaya bağlı sızıları eksiltir.

-Asap sistemini kumpaslar.

-Bağırsak kurtlarını arınıcı tesiri vardır.

-Ateş düşürülmesinde tesirlidir.

-Fazla tüketimde içki tesiri yapar.

-Mide sızılarını eksiltir. Kaynatarak suyunu içmek zorunludur.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

-İçeriğinde bol ölçüde C vitamini yer alır.

Sağlıcakla Kalınız…

“Dünyanın en bereketli meyvelerinden biri ülkemizde bolca yetişiyor” üzerine 2 yorum.

  1. Yazıda kullanılan iki resim arasında farklılıklar var.Bunlardan hangisinin dağ çileği olduğu belli değil.
    Üstteki resimdeki koca yemiş Sinop ilindeki ormanlık alanlarda bolca bulunmaktadır.Alttaki resimdeki dağ çileği bitkisi karadeniz fındıklık alanlarında yetişmektedir.Bu iki bitki aynı gruptanmıdır.Birisi ağaç şeklinde diğeri ise küçük çilek şeklindedir.

  2. Sayın İhsan YILMAZ dikkatinizden dolayı sizi tebrik ederim. Bu iki ayrı meyve türü de doğada yetişebilen yabani yenebilen ve oldukça da lezzetli bitkilerdir. Biri makalede belirtildiği şekilde 5-6 metre yükseğe ulaşabilen bodur ağaç meyvesi olup diğeri bir çok bölgede bulunabilen yabani çilektir. Burayı hazırlayanlar resimlerdeki farka da dikkat edilmediği görülmekte. Galiba kopyala yapıştır.

Bir cevap yazın