Dünyanın En Ucuz ve Natürel İlacı

METABOLİZMAYI HIZLANDIRMADA EN TESİRLİ USUL “BOL BOL ACI BİBER HARCAMAK”

ACI BİBER değişik türlerden, acı tadı olan biber çeşitlerine verilen addır. Acı biberin uzun olanlarına sivri, minik olan türlerine ise cin biber denir. Aslen Amerika orijinli olup, tüm dünyada yiyecek veya özellikle ilaç çiğ maddesi olarak kullanılır.

Dünyanın her tarafından bir çok yemek kültüründe yerini bulan acı biber, sadece damak tadına hitap etmekle kalmaz; bedenin vitamin, potasyum ve kalsiyum gereksinimlerini de karşılar. Dünya’nın yer yerinde basitlikle yetiştirilen ve bolca harcanan acı biberin bereketlerini altta kısaca özetledik.

Acı Biber Bedene Tesirleri, Sıhhate Yararları

* İçerisinde bulunan C vitamini ve beta karoten maddeleri sayesinde acı biber bedene mukavemet sağlar ve dayanıklılığı artırır. Bu sayede gribe karşı bedeni bir kalkan gibi koruma altına alır.

* Acı biber yenildiğinde ilk olarak ağızda yakıcı bir his verir. Bu acı his beyinde endorfin salgılanmasına neden olur. Asapların yumuşaması ile salgılanan endorfin bedende sızı kesici tesire sahiptir.

* Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde acı biberin trigliseritlerin düşmesinde ehemmiyetli rol oynadığı görülmüştür. Neticesinde de kötü kolesterol ‘de eksilme görülür. Başka Bir Deyişle acı biberin kolesterolü düşürücü özelliği de vardır.

* Acı biberin içerisinde bulunan beta karoten, antioksidan ve C vitamini sayesinde bedeni kanser ve kalp krizine karşı da koruma altına aldığı öğrenilmektedir. Yeniden acı biber yenildiğinde bedende dolaşımı süratlendirir. Bu sayede felç tehlikesine karşı da koruma sağlar.

* Acı biberin mide de mikropları öldürme özelliği vardır. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olan mikropları öldürmek için acı biber harcayabilirsiniz. Fakat ülser problemi olanların fazla harcaması nasihat edilmez. Ülser hastalığına tutulmayı önlemede ehemmiyetli bir role sahip olduğu unutulmamalıdır.

* İştah açıcı özelliği herkes tarafından öğrenilmektedir. Bu dezavantaj gibi görünse de acı biberin metabolizma süratlendirme ve kabızlığı temkine de tesiri daha fazladır. Bu sayede zayıflatıcı özelliği vardır. Ayrıca bedendeki yağı yakma özelliği de bulunur.

* Kronik bronşit probleminde, balgam söktürme de basitlik sağlar. Solunumu gevşetir.

* Sindirim salgısını artırıcı özelliğe sahiptir. Bu sayede acı biber sindirimi basitleştirir. Bağırsakların daha kumpaslı çalışmasını sağlar.

* Lifli bir yapıya sahiptir. Gün içinde 1 tane besininiz acı biber kabızlık meselenizi önler.

Tüketirken Dikkat Etkeniz Gereken Hususlar

Uyarı / Dikkat: Acı biber görüldüğü gibi bir çok verimi bulunan bir yiyecektir. Fakat her gıda gibi fazla tüketiminde bazı dezavantajları ortaya çıkmaktadır. Fazla harcandığında hemoroid ve ülser gibi hastalıkları tetiklemektedir.

Bir cevap yazın