Duş alırken yapılan 5 yanılgı!

Bedeninizi ya da saçınızı devirirken bu kusurları yaptığınızın farkında dahi değilsiniz! İşte hemen hemen herkesin duş alırken yaptığı yanlışlar ve doğrusu…

Kimsenin usuna duş alırken uymamız gereken kaidelerin olduğu gelmez. Herkes alışkanlıklarına göre duş alır ve rahatlar. Ancak asıl öyle değil. Duş alırken sıhhatimiz için uyulması gerekilen kâinatsal kaideler vardır.

UZUN MÜDDET YIKANMAK

Tıpkı sıcak su gibi uzun banyolar da ciltte kızarıklıklara, kurumaya ve kaşıntılara neden olur. İdeal duş süresi 7-10 dakikadır.

DUŞ JELİNİN SIK KULLANIMI

Her duşta bedeninizi duş jeliyle yıkamanız düşündüğünüzün aksine hiçte size iyi gelen bir uygulama değildir. Sık kullanılan duş jelleri cildinizin üzerindeki yağ dokularının can verip cildinizin kurumasına neden olur. Bu nedenle duş jeli kullanımını en aza indirmeye çalışın.

SICAK SU

Çok sıcak suda duş almak cildi kurutur ve kirler oluşmasını sağlar. Cildin üzerinde bulunan yağ dokularını devirir ve cilt korunmasız kalır. Bu nedenle suyun 35-40 derece arasında bir sıcaklığa sahip olması sizin için iyidir.

DAHA ÖNCEKİ VE ISLAK SÜNGERLERİN KULLANIMI

Islak ve daha önceki süngerler bakteri yuvalarıdır. Bu nedenle her 4 haftada bir süngerinizi değiştirmelisiniz. Aynı zamanda sünger yerine havlu veya bez kullanmayı seçim edin. Süngere göre daha uzun ömürlü ve sağlıklıdırlar.

AŞIRI KURULANMA

Bedeninizi duştan sonra yumuşak bir havluyla kurulayın. Bedeninizin azıcık nemli kalmasına itina gösterin. Zira duştan sonra kullanacağınız ıslatıcı kremler nemli bedende daha basit emilirler.

Bir cevap yazın