Dut Pekmezi Nasıl Yapılır, Bereketleri Nelerdir?

Dut Pekmezi Bereketleri Hakkında

Dut pekmezi, dut kaynatıldıktan sonra muhtelif operasyonlardan geçirilerek elde edilen sıhhat açısından bir çok bereketi bulunan bir pekmez cinsidir. Özellikle anemi problemi olan hastaların seçim ettiği dut pekmezi mide hastalıklarında da oldukça şifalıdır.

Dut Pekmezinin Bereketleri Nelerdir?

Özellikle ev imali natürel dut pekmezinin sıhhat açısından bir çok bereketi bulunur. Ülser ve mide hastalıklarına karşı şifa kaynağıdır. Süratli bir biçimde kana karıştığı için süratli bir biçimde enerji kaynağı olma özelliği gösterir. Bu bereketi sayesinde sporcular tarafından da iyi bir enerji kaynağı olarak sıklıkla seçim edilmektedir. Ayrıca bedenin mukavemetini artırıcı özelliği de vardır.

Astım ve bronşit hastalıklarına karşı şifalıdır. Gargara olarak kullanıldığında boğaz ve ağız hastalıklarına karşı verimlidir. Özellikle çocuklarda sıklıkla tesadüfülen pamukçuk rahatsızlığının rehabilitasyonunda kullanılır. Yeniden özellikle bebeklerin ve çocukların zekâ ve vücutsal gelişimlerine dayanakçı olan ehemmiyetli bir natürel şifa kaynağıdır.

Dut pekmezi içerisinde bol ölçüde kalsiyum, demir bulundurur. Takribî olarak 20 gram dut pekmezinin içerisinde 2 miligram demir, 80 miligram enerji ve kalsiyum barındırır.

Pekmezlerin arasında özellikle dut pekmezi sindirim sistemini basitleştirmede ehemmiyetli role sahiptir. Sindirimi basitleştirir ve kumpasa sokar.

Ev İmali Dut Pekmezi Tarifi

Malzemeler:

  • Dut pekmezi imalinde sadece su ve dut kullanılmaktadır.
  • Her iki malzemenin miktarları denk olarak karıştırılmalıdır.

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut pekmezinin şayet olanağınız varsa sarih bir alanda yapılması öneri edilmektedir. İlk olarak dutlar bez bir çuvalın içerisinde konulur. Suyunu süzmesi için çuvalı da bir süzgecin üzerinde koyun.

Dutların suyu süzüldükten sonra bir tencerenin içerisine konulur. Üzerine su ilave edilir. Kaynamaya başlatılır. Kaynama sırasında tencerenizin üzerinde kef oluşacaktır. Oluşan kefleri alın.

Kaynama esnasında pekmezi çok fazla karıştırmayın ki dutlar ezilmesin. Kaynadıktan sonra tekerrür bez bir çuvala koyarak süzün. Çuvalın üzerinde iyice süzülmesi için bir ağırlık koyabilirsiniz. Süzme operasyonundan sonra çıkan suyu tencerenize alın ve tekerrür kaynatmaya başlayın. 10 dakika daha kaynattıktan sonra pekmezi geniç yüzeyli kaplara alarak güneş alan bir yerde takribî 2 gün bekletin.

Güneş alması pekmezin oluşması için oldukça ehemmiyetlidir. 2 gün sonunda üzerinde sarı köpüksü bir kıvam oluşmasından pekmezin olduğunu kavrayabilirsiniz. Dut pekmezini sırça kavanozlara koyarak gizlemeniz öneri edilir.

Organik ve Sıhhatlı bir hayat için ev imali bu mahsulleri seçim etmeye çalışalım… Sağlıcakla kalınız.

Bir cevap yazın