Dut yaprağının fantastik verimleri!

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sıhhat açısında ehemmiyetli verimleri olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılır.

Dut yaprağı çayının yapılması dışında da muhtelif kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım.

Dutun sıhhate olan bereketlerini hepimiz duymuşuzdur, peki dut yaprağının? Evet dut yaprağı da kolestrol düşürme özelliğinden, kan şekerini tertip etmeye, kilo vermeye kadar çok emelli kullanılabilecek bir bitkidir.

Dut yaprağının tüm bu niteliklerinden faydalanmak için dut yaprağı çayı demleyebilir, dut yaprağı sarması yapabilir ve  yahut salatalarınıza dut yaprağı ekleyebilirsiniz.

Dut Yaprağının Verimleri Hakkında?

Dut meyvesinin ateş düşürmedeki rolü herkes tarafını öğrenilir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır.

Dut yaprağı kalp sıhhatini pozitif doğrultuda etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için akdiken yaprağı ile beraber kullanılması öneri edilir. Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanımı mevcuttur.

Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini tertip edici özelliği vardır.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama rehabilitasyonunda da kullanılır. Karaciğer hastalıklarının rehabilitasyonunda günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi öneri edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek bedene devingenlik ve mukavemet sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş sızılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında sızıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir ehemmiyetli özelliği de hafifletici tesire sahip olmasıdır. Zekanın ve vücudun hafiflemesinde yardımcıdır.

2013 senesinde “BioMed Research International” tıp mecmuasında yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, üç ay süresince günde üç kere 280 gram dut yaprağı tozu verilen hastaların trigliserid ve LDL kolesterol seviyelerinde ciddi anlamda düşüş tespit edilmiştir.

The Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition Muayenehane Biyokimya ve Beslenme Mecmuası’nde 2010 senesinde yayımlanan bir çalışmada, üç ay süresince günde üç kere katılımcılara 12 miligram dut yaprağı ekstresinin verilmesiyle de eş neticeler elde edilmiştir. Her iki araştırmada da dut yaprağının kumpaslı harcanmasının kolesterol ve trigliserid düşürücü tesir gösterdiği belirlenmiştir.

The American Diabetes Association Amerikan Diyabet Derneği, dut yapraklarının tip 2 diyabet rehabilitasyonu için kan şekeri seviyesini düşürebileceğini bildiriyor. The U.S. Department of Agriculture Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre,beyaz dut yaprakları boğaz sızısı, göz enfeksiyonu ve soğuk algınlığının rehabilitasyonu için kullanılabilir.

Dut yaprağı çayı nasıl demlenir?

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı,
  • 1 litre su

Dut yaprağı çayı hazırlanışı:  1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu biçimde takribî 2 saat demlenmeye vazgeçilir. Demleme harekâtı bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek harcayın. Özellikle yemeklerden evvel içildiğinde fayda sağlamaktadır.

Dut yaprağı nasıl yenir?

İlkbaharda, dut yaprakları henüz taze iken toplayın. Buna çok dikkat etmeli. Çünkü, Herbalist Steve Brill “Identifying and Harvesting Edible and Medicinal Plants in Wild and Anekdot So Wild Places.” adlı nebat lügati kitabında, olgunlaşmış dut yapraklarının zehirli ve hasarlı olduğunu, artık yenilemeyeceğini bildiriyor.

Yaprakları muslukta iyice yıkayın. Ardından tencereye su koyun içine yaprakları atıp 20 dk kaynatın. Suyunu boşaltıp, pişmiş yaprakları kağıt havlu ile kurulayın. Yaprakları marul doğrar gibi doğrayıp salatalarınıza ilave edin.

Bir cevap yazın