Dutun Sıhhatimiz İçin Muhteşem Verimleri

Dut çok daha önceki çağlardan itibaren seçenek tıp tarafından hastalıkların rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Çin uygarlığında dutun tıp alanında yeri ehemmiyetlidir. Dutun kapsadığı zengin vitamin ve mineraller yanında çok muhtelif antioksidanlar Kanser hastalığı başta olmak üzere, kan pıhtılaşması, soğuk algınlıkları, kanın arınılması gibi çok geniş bir yelpazede sıhhatimize katkıda bulunur.

Genel Sıhhati Korur: Dutun bol ölçüde kapsadığı yiyecekler genel sıhhatimizi gözetmeye destekçi olur. Kapsadığı vitaminler, bileşenler ve mineraller çok geniş bir yelpazade tepeden tırnağa tam uzuvların gereksinim dinlediği besinlerdir.

Dut Kanseri Önler: Dutun kapsadığı değişik antoksidanlar özellikle kanser vakarlarının eksilmesine destekçi olur ve kanser hastalığına tutulma tehlikesini eksiltir. Yüksek seviyede kapsadığı antioksidanlar dayanağıyla prostatda kanser hücrelerinin yerleşmesine izin vermez ve urların oluşmasını engelleyebilir.

Dut Kan Pıhtılaşmasına Mani Olabilir: Dut kan dolaşımını çoğaldırmak için kan tazyikinin sıhhatli seviyede aklmasına destekçi olur. Bu vaziyette kan pıhtlaşmasını maniler. Bu durumayrıca dutun kalp sıhhatini gözetmesine destekçi olur. Dut ayrıca zengin ölçüde demir kapsadığı için anemi meselelerini giderebilir. Bu özelliğinden dolayı, bir çok açıdan kanın pıhtılaşmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Dut Kanı Pakler: Çin tıbbında dut genelde kan ve kan ile ilgili hastalıkların ve meselelerin rehabilitasyonu için yaygın olarak kullanılmaktadır.  Dutun kan dolaşımını çoğaldırması yanında kanı arınıcı özelliği olduğuna inanılır. Bu surattan özellikle sigara ve içki harcayan bireylerin kumpaslı olarak harcamaları önerilmektedir. Dutun kanı arınmasının ayrıca damar ve kalp sıhhatine dolaylı verimi vardır.

Karaciğeri Pakler ve Böbrekleri Güçlendirir: Dutun en ehemmiyetli özelliklerinden bir tanesi de karaciğer ve böbrek uzuvlarının sıhhatini gözetmesidir. Dut karaciğeri ve böbrekleri zehirli maddelerden pakler ve fazla yorulmalarını maniler. Bu özelliği aynı zamanda kan sıhhati için ehemmiyetlidir. Buradan anlaşılacağı gibi, kani böbrek, karaciğer, kalp ve damar birbirine bağlı olan bu çok ehemmiyetli uzuv silsislesinde hayati derecede sıhhatime katkıda bulunur.

Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler: Dut bağışıklık sistemini kuvvetlendiren natürel bir yiyecek kaynağıdır. Bol ölçüde kapsadığı C vitamini ve flavonoidler grip, soğuk algınlığı, öksürürk gibi meselelerin ortadan kalkmasına destekçi olur.  Bunun dışında dutun kronik hepatit ve gastrit hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Operasyon Sonrası Dut: Dut operasyon olan hastalar için son derece yararlı bir yiyecek kaynağıdır. Kan dolaşımının çoğalmasına destekçi olur, enfeksiyon başlangıcını yasaklayabilir. Bunun dışında doğumdan sonra da iyileşmeyi süratlendirebilir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin süratlenmesine katkıda bulunur.

Kan Şekeri İçin Dut: Dut diyebet hastalı için kan şekerinin sıhhatli bir seviyede yakalanmasına destekçi olur.  Dutun kan şekerini sıhhatli seviyede yakalamasına destekçi olan flavonoid açısından zengin olduğu düşünülmektedir.. Bu surattan dolayı şeker seviyesi ve diyabetik hastalarda karmaşıklık önlemek için son derece etkilidir.

Dut Kalp Sıhhatini Korur: Dutun kalp sıhhati için hayati ehemmiyet taşıdığını söylemek mübalağa olmaz. Özellikle kan sıhhatini gözetmesi ve kanı arınıcı özelliğinin olması damar sıhhati için ehemmiyetlidir. Sıhhatli kan haliyle damarların da sıhhatli kalmasına destekçi olmaktadır. Bu gidişat kalp sıhhatini dolaysız etkilemektedir. Damarların tıkanık olmaması ve kanın akışının sıhhatli olması kalbi yormaz. Bunun dışında damarların tıkanmasına neden olan kötü kolesterol seviyesini tertip edebilen dut, kalp krizi tehlikesini eksiltir ve aynı zamanda felçi önleyebilir.

Kolesterole Bereketlidir: Kumpaslı dut tüketimi kolesterol seviyesini sıhhatli seviyede yakalamaya destekçi olabilir. Fakat fazla tüketimi tesr tepkiye neden olabilmektedir. Bu surattan orantılı harcanması gerekir.

İştahı Açar: Dut tüketiminin iştahı açtığına inanılır. Dut ayrıca sindirim sistemi için  yararlı bir yiyecek kaynağıdır.

Dut Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Dut iç salgı seviyesini çoğaldırarak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destekçi olabilir. Bu ayrıca bedenin akışkan tüketimini teşvik eder.. Ayrıca dehidratasyondan muzdarip insanlara destekçi olur. Bedeninde akışkan eksikliğ meseleleri olan bireyler kumpaslı olarak dut tüketmelidirler.

Görme Maharetini Geliştirir: Duy suyunun görmeyi geliştiridiği düşünülür.Dut susyunun özellikle uzun vakit bilgisayar başında kalan bireylerin kumpaslı olarak harcamaları gerekir. Zira uzun vakit ışınıma maruz kalan gözler ayrıca çok yorulur. Bol ölçüde A vitamini kapsayan dut, göz bitkinliğinin giderilmesine ve bilgisayarın verdiği tahribatın ortadan kalkmasına destekçi olur.. Aynı zamanda görme kaybı ve ağ tabaka yozlaşmasına neden özgür radikallere karşı gözleri korur.

Dutun Cilt Sıhhatine Verimleri: Dut başta çilek olmak üzere bir çok meyve sebze gibi cilt sıhhatine katkıda bulunmaktadır. Özellikle çilek cilt sıhhatine olağanüstü katkıda bulunur, hatta çileğin cilt sıhhatine faydalaları hakkında çok ayrıntılı bir yazı yayınlamıştık. Aynı biçimde dut da tesirli antioksdianra kapsadığından dolayı cilt sıhhatine çok geniş bir yelpazade fayda sağlamaktadır.

Dut cildin gençlenşmesini ve nemlenemsini sağlamanın dışında cildin arınılmasını sağlar. Dut yaprakları cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Fazla kuru ciltler için zeytinyağı ile dut yaprağını karıştırıp sualin kökünden halledilmesine ciddi anlamda katkıda bulunacaktır.

Dutun Saç Sıhhatine Verimleri: Cilt sıhhati için yararlı olan neredeyse tam yiyecekler genelde saç sıhhati için de bereketlidir. Dutun antioksidan özelliği saç sıhhatinin korunmasına da destekçi olur. Dutun kaynatılarak elede edilen suyu ile saçların yıkanması saç köklerinin sağlamlaşmasına ve dökülme sualin ortadan kalkmasına destekçi olabilir. Bu uygulama yanı zamanda saç teni sıhhatinin korunmasını sağlar. Kepek meseleyi olanlar da bu uygulamayı yapabilirler. Bunun dışında dut yaprakalrı da kaynatılarak saçlara uygulanabilir. Duy yaprağı suyuna ayrıca limon katılarak uygulanması daha tesirli neticeler alınmasına destekçi olabilir.

Kaynak: http://www.faydalarizararlari.com/dutun-faydalari/

“Dutun Sıhhatimiz İçin Muhteşem Verimleri” için bir yorum

  1. Endeskopi oldumMide asidim fazla geldiği için boğazım tahriş olmuş ve yanma ve batma yapıyor doğal çözüm ne faydalıdır

Bir cevap yazın