Kumpaslı Kahve İçenler Bu Hastalıklardan Korunuyor

Herkes sabah kalktığında ilk olarak değişik bir şey yapar. Kimileri su kapsa, kimileri meyve yer ve kimileriyse de hemen kahve kapsa. Güne kahveyle başlamak uzmanların belirttikleri gibi son derece sıhhatli.

Kahveyi çok beğenen biriyseniz güne kahvesiz başlayamazsınız. Kahve hem sabah bütün olarak uyanmamızı hem de günün geri kalanında dinç olmamızı sağlar.

Peki kumpaslı olarak kahve harcayan birisinin bedeninde ne gibi farklılıklar alana geliyor bütün olarak biliyor musunuz?

Aklınızı arttırır

Güne kahve ve tatlı ancak sıhhatli bir şeyle mi başlıyorsunuz?

Yapılan araştırmalar, güne böyle başlayan bireylerin gün içinde daha iyi odaklandığını ve uzun vadede belleklerinin güçlendiğini gösteriyor.

Barselona Üniversitesi analistleri, kafein ve az ölçüde glikozun baskı altındayken daha iyi çalışmanızı ve odaklanmanızı sağladığını kanıtladı.

Kalp hastalıklarına tutulma tehlikenizi azaltır

Kalp ve damar sıhhatiniz açısından evhamlarınız varsa günde üç bardak kahve içmenin size iyi geleceğini söyleyelim.

Araştırmalar, günlük kafein alımının kalp ritim bozukluğuyla ilgisini araştırdı.

JACC: Clinical Electrophysiology’de yayımlanan yazıda, araştırmaya 230 bin şahsın dahil edildiği belirtildi. Araştırmada, her gün kahve içenlerin içmeyenlere oranla atrium kasılması yaşaması tehlikesinin çok daha az olduğu görüldü.

Kansere karşı korur

Bazı araştırmalar kahvenin kansere tutulma tehlikesini eksilttiğini öne sürse de ne yazık ki kesin delil yok.

Live Science’ta paylaşılan bir araştırmada, günde dört bardaktan daha fazla kahve içen bayanların hiç kahve içmeyenlere oranla rahim kanserine tutulma tehlikesinin %22 daha az olduğu aktarıldı.

Mutlu sezdirir

Sabah içilen kahve sizi ayıltmasının yanı sıra enerji de verir. Peki aynı zamanda mutlu hissetmenizi sağladığını öğreniyor muydunuz?

Tahlilcilerin aktardıklarına göre, bir bardak kahve içmek dahi kahvenin antioksidan kapsaması sebebiyle bunalıma tutulma tehlikesini azaltıyormuş.

Diyabete tutulma tehlikesini azaltır

Yapılan geniş çaplı araştırmada, günde 7 bardak kahve içen şahıslarla günde 2 bardak kahve içen bireyler karşılaştırıldı. Günde yedi bardak kahve içen bireylerin günde iki bardak kahve içen şahıslara oranla diyabete tutulma tehlikelerinin %50 daha az olduğu görüldü.

Dost canlısı olursunuz

Amerikan analistler esrarengiz bir deney yaptılar. Deney kapsamında birbirleriyle daha evvel hiç tanışmamış bireylerin sohbet etmesi sağlandı. Sohbete başlamadan evvel kimilerine soğuk meşrubatlar kimilerine de kahve verildi.

Kahve içenlerin, tanımadıkları şahıslara daha dost canlısı davrandıkları gözlemlendi.

Alzheimer’a karşı korur

İtalyan bilim insanları kahvenin daha çok bellekle olan ilişkisi arasında araştırmalar yapıyorlar.

Onların teklifi ise Alzheimer’dan korunmak için günde bir bardak, ne bir beceriksiz ne bir fazla, kahve içilmesi yönünde.

Journal of Alzheimer’s Disease mecmuasında yayımlanan bir yazıda fazla ölçüde kahve harcamanın hafif öğrenişsel bozukluklara tutulma tehlikesini iki katına çoğaldırdığı bahsedildi.

Hayatınızı kurtarabilir

Analistler günde iki bardak kahve içmenin özellikle siroza tutulma tehlikesini eksilttiğini gözlemledi.

430 bin şahsın gözlemlendiği çalışmada kumpaslı olarak içki harcayan bireylerin paralel oranda kahve de harcamaları halinde siroza tutulma tehlikelerinin eksildiği görüldü.

Parkinson’a karşı korur

Kahvenin Parkinson hastalığına tutulma tehlikesini eksilttiği biliniyor.

Linköping Üniversitesi analistleri ne kadar kahve kapsasanız Parkinson’a tutulma tehlikenizin o kadar eksildiğini keşfettiler.

Artık kumpaslı olarak kahve harcamanın faydalarını biliyorsunuz.

Kahve içmeyi hoşlanmıyorsanız belki de başlamanın bütün sırasıdır.

Kumpaslı olarak kahve içmenin tam yararlarından haberdar olmaları için haberi dostlarınızla paylaşın.

“Kumpaslı Kahve İçenler Bu Hastalıklardan Korunuyor” üzerine 6 yorum.

  1. Güne,yani boş mideye asitik gıda ile girdiye başlamanın gerçekten olduğunu nasıl bukadar süslü bilgilerle paylaşıyorsunuz sağlıklı bir sürü yazı yazmışsınız eski bilgiler olsa gerek sadece kahvecinin yararına olacak bir paylaşımdan ibaret görünüyor.

    1. Size katılıyorum,bilgilerin yarısı zararlı ben günde 3-4 fincan kahve içen biriydim yıllarca bu şekilde devam ettikten sonra taşikardi başladı kabızlık, hemoroid derken hayatım cehenneme döndü kahve içmeye uzun bir süre ara verince rahatsızlıklarımın hepsi düzeldi,bence günde bir fincandan fazlası iyi değil.

Bir cevap yazın