Egzamaya ve İrine Karşı Dutu Kaynatıp Sabah Aç Karnına İçin – Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu

Dr. İbrahim Saraçoğlu hem kuru dutun hem de beyaz dutun harcandığında natürel antibiyotik tesiri gösterdiğini söylüyor. Yaz aylarında yaş ve taze harcanan dutun natürel antibyotik tesiri gösterdiğini, kışın ise çerez amacına ağızları tatlandırmak aynı zamanda tatlı lüzumunu gidermek için harcanan beyaz dutunda gribe ve değişik enfeksiyonel hastalıklara karşı gözetici olduğunu , natürel antibiyotik tesiri gösterdiğini ehemmiyetle vurguluyor.

Prof.Dr.Saraçoğlu, beyaz dutun içerisinde yer alan bir ekip faktör maddelerin bazı cerahatli hastalıklara karşı natürel bir ilaç olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Özellikle kanda oluşan iltihaplanmaya karşı natürel rehabilitasyon usulünü Saraçoğlu sizler için paylaştı.

İLTİHAPLANMAYA KARŞI DUT KÜRÜ TARİFİ

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu 5-6 yemek kaşığı beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin.

Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, değişik yarısını akşam aç karnına için. Haşlanmış dutların harcanması koşul değildir. Toplam 25 gün uygulanır ve her kezinde taze hazırlanması gerekir.

EGZAMAYA KARŞI DUT KÜRÜ TARİFİ

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin.

Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyun ve en az 10 dakika tesir ettirin. Bir saat ellerinizi deviremeyin. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayın.

Haftada üç defa bu uygulama tekerrür edilir. Her kezinde taze olarak hazırlanması gerekir. Ellerinizi batırdığınız kabın soğumamasına itina gösterin. Ellerinizi yakmayacak derecede ılıktan sıcak ısıda olmasına dikkat edin. Gerekirse tekerrür ısıtın.

Eğer egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizdeyse, kaşık veya kepçe dayanağıyla egzamalı bölgenin üzerine 10 dakika süresince sık sık dökün.

Anadolu da beyaz dut yapraklarının özellikle şeker hastalarında oluşan kapanmayan yaralara karşı kullanıldığı daha Osmanlı yarıyılından beri öğrenilmektedir. Dut yapraklarında yer alan antiseptik ve natürel antibiyotik şeker hastalarının tenlerinde kapanmakta geciken yaralara karşı ehemmiyetli bir tesir oluşturmaktadır.

ŞEKER HASTALARINA DUT KÜRÜ TARİFİ…

Şeker hastalarının tenlerinde kapanmakta geciken yaralara karşı taze dut yaprağından hazırlanmış ve ılık olarak uygulanacak dut yaprağı çayının pansumanı iyi bir destekleyicidir.

DUT KURUSUNUN DEĞİŞİK FAYDALARI NELERDİR?

 • İyi bir antioksidan kaynağıdır. Hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • İçeridiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara basit tutulmayı önler ve kalp hastalığına tutulma tehlikesini azaltır.
 • Kan şekerini tertip edici tesiri vardır.
 • Çin tıbbında dut kurusu bedende oluşan şişlik ve kızarıklıklar için kullanılır. Kızarıklıklara iyi kazanç
 • Karaciğeri güçlendirir.

 • Tayland Khon Kaen Üniversitesinin yaptığı bir araştırmada dut kurusunun beyni gözettiği, beyin işlevlerini kuvvetlendirdiği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda belleği de güçlendirir.
 • Kalbe iyi kazanç, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Mideye iyi kazanç, bağırsakların kumpaslı ve iyi çalışmasına fayda sağlar.
 • Kolesterolü tertip edici, dengeleyici tesiri vardır.
 • Diş eti rahatsızlıklarına da iyi kazanç.
 • Kan dolaşımını çoğaldıran dut kurusu kan tazyikini düşürür.
 • Damar sertliğini önlemeye dayanak eder.

 • Kansızlık başka bir deyişle kansızlığı önleyici tesiri vardır.
 • Bağırsaklarınızda kurt mu var? Bu gidişattan rahatsızsanız kuru dut harcayabilirsiniz. Aç karnını harcanırsa bağırsaklarda bu
 • Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Egzamaya ve İrine Karşı Dutu Kaynatıp Sabah Aç Karnına İçin – Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu” için bir yorum

Bir cevap yazın