Eklem Yerlerinizdeki, Boynunuz ya da Sırtınızdaki Sızılardan bu usulle kurtulun!

JELATİN NEDİR?
Hayvanların kemik ve kıkırdak gibi dokularından veya nebatsal likenlerden elde edilen genellikle yiyecek mahsullerinde kullanılan renksiz, kokusuz, kıvam artırıcı maddeye jelatin denir. Özellikle sığırdan elde edilen jelatin tozu nasihat edilmektedir. Peki jelatini pasta, kurabiye üretiminde kullanımı dışında eklem sızılarımız için nasıl kullanmalıyız?

Eklem Yerlerinizdeki, Boynunuz ya da Sırtınızdaki Sızılardan Organik Jelatinle Kurtulun. Neden mi işe yarıyor…

Bağ dokularında, eklemlerde ve adalelerde sızıyı neredeyse herkes bir kere dahi olsa yaşamıştır. Spor sonrası, ev işleri yaparken fazla yorulduğunuzda, ya da eklem cerahati gibi sıhhat meseleniz var ise bahsettiğimiz bölgelerde sızılar yaşamış olabilirsiniz.

Bazen bu sızılar fazla yapılmış fiziksel etkinlik neticesinde bazen de fiziksel çiğlikten alana kazanç. Sıhhatlı koşullarda elde edilen jelatin kemiklerinizi kuvvetlendirecek, boynunuzda, sırtınızda ya da eklem yerlerinizdeki sızıyı dindirecektir.

Organik Sığır Jelatin Tozu Kullanımı

Aslında bir nevi kemik suyu hazırlamış oluyorsunuz. İlk olarak, yenilebilen 150 gram organik jelatin tozu temin etkeniz gerekiyor. Akşamları, 2 yemek kaşığı jelatinle çeyrek su kadehi soğuk suyu karıştırıp, dolapta aksam süresince jel bir kıvama gelene kadar bekletiniz.

Ertesi sabah karışımı çayınıza, yoğurdunuza, sütünüze, meyve suyunuza ya da yumurtanıza dahi karıştırıp tüketebilirsiniz.

Sadece bir hafta sonra, jelatinin iyi tesirlerini göreceksiniz. Boyunda, bacaklarda, belde ve sırttaki sızıları, eklemlere natürel yağı olarak karışmasıyla dindirir. Bir ay süresince her aksam bunu uygulayın, sızınız da ebedîye kadar kaybolsun. Sonrasında 6 ay mola verip, yine yapmaya başlayın.

Not: Doğru ve sıhhatli jelatin temini çok basit değildir. Gerek elde edilen hayvan gerekse elde ediliş şekline göre çok seçici ve emin olması gerekir. Ayrıca hazır aldığınız bir çok mahsulde jelatin kullanılmaktadır. Bu mevzuda da en azından sığır jelatini olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın