Ekmeği Buzdolabına Asla Koymayın

Ekmek bozulmasın diye asla buzdolabına koymayın! En değer verdiğimiz, bir nimet olarak değerlendirdiğimiz ekmek konusunda ne yazık ki düşündüklerini eyleme dökemeyen onlarca insan, her gün çöpe giden binlerce ekmek var.

Ekmek Neden Buzdolabında Saklanmamalı?

Şimdi size uzun uzun ekmek israfının nasıl bir boyuta geldiğinden söz etmeyeceğiz, bu konuyu daha evvel şu yazımızda enine boyuna irdelemiştik zati. O surattan bugün doğrudan konuya gireceğiz, o bol bol aldığınız ekmekleri buzdolabında saklamalı mısınız, saklamamalı mısınız bundan söz edeceğiz.

Sözün kısası, eğer sizin de aklınızda “Ekmek buzdolabına konur mu?” gibi bir soru varsa yaklaşın böyle. Belki bugüne dek daha uzun ömürlü olması için ekmekleri hep buzdolabını saklıyordunuz ama… Reelinde büyük hata ediyordunuz. Neden mi? Buyurun anlatıyoruz. Alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir: Neden ekmekler buzdolabında saklanmamalı?

Eğer ekmeklerinizi aldıktan hemen sonra doğrudan buzdolabına kaldırıp orada saklıyorsanız birazdan okuyacaklarınızın ardından bu alışkanlığınızdan vazgeçeceksiniz.

Zira ekmek, buzdolabına girdikten sonra içindeki karbonhidrat molekülleri ‘retrogradasyon’ ya da daha Türkçe bir ifadeyle “geriye hareket” durumu yaşıyor. Bu gidişat da ekmeğin içindeki moleküllerin kristalize olduğu anlamına geliyor. “Moleküller kristalize olursa ne olur ki?” diyenler için hemen söyleyelim:

Su molekülleri ekmeği yavaş yavaş terk ediyor ve karbonhidrat molekülleri bir başına kalıyor. İşte bu gidişat da bize, çok daha hızlı bayatlamış, o ilk alındığındaki lezzetini kaybetmiş ekmekler olarak geri dönüyor. Sözün kısası, ekmeği buzdolabında saklamak hiç de iyi bir alternatif sayılmıyor. E peki nasıl saklayacağız? Ekmeğin bozulmaması için ne yapabiliriz:

Ekmek nasıl saklanır?

Ekmeklerin bozulmaması ve bayatlamaması için ilk alacağınız temkin tabii ki yiyeceğiniz kadar ekmek almak ve taze taze tüketmek varsayım edebileceğiniz gibi. Ama bunu bir türlü yapamıyor, her fırına ya da markete gittiğinizde elinizi bol tutuyorsanız, aldığınız bu ekmekleri temiz, serin bir çevrede hava almayacak şekilde, özel saklama kaplarında saklayabilirsiniz.

Mutfak tezgahınız bile 2-3 günlük bir zaman için buzdolabından daha doğru bir tercih olacaktır. Eğer bu vakitte bile aldığınız ekmek bitmiyorsa, ekmeği saklamak için dondurucuya da başvuru etebilirsiniz. “Buzdolabına konmuyorsa nasıl dondurucuya koyulabilir ki?” diyenler olacaktır, buna da hemen sarihlik getirelim:

Elbette en tercih edilen usul bu değil ancak dondurucuya konduğunda ekmeğin içinde yer alan moleküller çok fazla kristalize olma fırsatı bulamadan donar, bu da su moleküllerinin karbonhidrat moleküllerini terk etmesini bir nebze de olsa önler ama tamamen mani olamaz. Bu nedenle eğer bir ekmeği uzunca bir zaman dilimine tüketebiliyorsanız buzdolabı yerine dondurucuda, mümkünse hiç hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz..

“Ekmeği Buzdolabına Asla Koymayın” için bir yorum

  1. EVET BENDE ÇOK EKMEK ALIP İKİŞER ADET OLARAK POŞETİN AĞZINI BAĞLAYIP DERİN DONDURUCUYA KOYUYORUM. TEK TEK ÇIKARIP DONUKLULUĞU GİTTİKTEN SONRA YEMEYE BAŞLIYORUZ. BU DA 45 DAK. ALIYOR NEDENMİ…. EKMEK ALABİLECEĞİM YER BANA ÇOK UZAK OLDUĞU İÇİN BUNU YAPMAK ZORUNDAYIM.

Bir cevap yazın