Ekmek Neden Küflenir?

Dünyamızda yaşayan milyonlarca ufak organizma bulunur. Bu ufak organizmaların rakamları da gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ancak içinde bulunan ve kendine geniş bir yer yakalayan küf mantarları, ekmeklerimize dadanan cinstir. Yalnızca ekmek değil ,  peynirlerimizin, nemli giysilerimizin başlıca meseleyidir ve küflenmesine neden olmaktadır.

Küf yaradılışına neden olan vaka ise  mantarların kendi yiyeceklerini kendilerinin üretememesi ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için buldukları tüm besin maddelerine ve nemli eşyalara saldırması vaziyetidir. Misalin, dolaplarımızdaki besin maddeleri bir zaman sonra kendiliğinden küflenmeye başlar bu sık başımıza gelen hadisedir. Sıradışı bir koku salgılar. Sebebi de mantarların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için besin maddesini içten dışa doğru yemesi vaziyetidir.

Ekmeklerin Küflenmemesi için ne yapmalıyız?

1-Ekmeklerin küflenmemesi için yapılması gereken , gün içinde yiyebileceğiniz kadar ekmek almak.

2-Ekmekler buzlukta saklanabilir. Yemek istediğinizde , 45 dk evvel  çıkarıp harcayabilirsiniz. İlk günkü kadar taze olacaktır.

Gelelim uslardaki öteki suallere;

Küflenmiş ekmek yenir mi?

Küflenmiş ekmek çok yoğun oranlarda kanserojen madde taşıdığından , netlikle harcanmamalıdır. Sebebi ise milyonlarca mantar ve eşi canlı tarafından istila edilmiş bir beslenme alanını harcamış oluruz. Küflerin pek çoğu mikotoksin küf zehiri ismi verilen zehirler üretirler.

Zehir yapıları da pişirme ile asla bozulmamaktadır. Hatta öyle sağlam bir yapıya sahiptirler ki 360 derece sıcaklıkta dahi bozulmazlar.

Küflü Ekmek Harcarsak Ne Olur? Sıhhate rastgele bir hasarı var mıdır?

Küflü yiyeceklerde bulunan zehirlerden bir kere tatmak , insana ciddi hasarlar vermez. Fakat daha aşırısı harcandığında ,karaciğerde muhtelif sıhhat meselelerinin oluşmasına neden olur. Hatta gıdalardan bir kısmı dahi küflü ise hemen tamamını çöpe atmakta fayda var.

Bir cevap yazın