“Ekmeksiz perhiz olmaz”


Diyetisyen Huriye Ak, yaz aylarını yanaşırken daha sıhhatli ve ince görünebilmek için kısa zamanda süratli kilo vermek mukadderatına uygulanan yanlış perhizlerin, kiloların çok kısa zamanda geri alınmasına neden olduğunu söyledi.

‘Ekmeği kes, kilo ver’ denilen perhizlere kanılmaması gerektiğini ifade eden Ak, ekmeksiz perhizin olmayacağını, bütün hububatlı ekmeklerden her öğünde 1-2 dilim harcanması gerektiğini belirtti.

Diyetisyen Huriye Ak, zayıflamak için mücadele gösterenlerin dikkatini sürükleyecek söylemeler yaptı.

Süratli kilo vermek için özellikle tek tip beslenmenin uygulandığı ya da uzun süren açlıkların yaşandığı beslenme programlarının sıhhat meselelerini ortaya çıkardığını belirten Ak, bu stil perhizlerle kilo verildiğinde yağ kaybından daha çok su kaybı yaşandığını, böylece adale kaybına bağlı olarak metabolizmanın da yavaşladığını söyledi.

Tıbbi olarak haftada yarım veya 1 kg arası verilmesinin uygun olduğunu ifade eden Huriye Ak, “5 yiyecek grubunu da kapsayan, fertlerin metabolizma süratine uygun, kumpaslı egzersizin de olduğu insanları sosyal yaşamından koparmayan yiyecekleri de yemesine izin eden diyetisyen tarafından size özel tasarlanmış ve yaşam boyu sürdürülebilir perhizler yapmak en doğru olanıdır” dedi.

Sabah kahvaltısı yapmadan güne başlayanlar için kilo vermenin oldukça efor olduğunu belirten Ak, “Zira metabolizma, uyandıktan sonra hemen kahvaltı yapınca süratlenmeye başlamaktadır.

Aksi takdirde kahvaltı yapmadan öğle yemeğine kadar aç kalınırsa, yavaşlamış metabolizma süratine rağmen çoğalmış bir iştahla daha çok yemek kaçınılmaz olacağından kilo almak da beklenilen bir sonuçtur.

Sabahın erken saatlerinde balanslı biçimde kahvaltı yapma alışkanlığı bireyin metabolizmasının süratlenmesini sağlayacağından daha rahat kilo vermesine sponsor olacaktır.

Ne yenirse yensin mide 4 saat içerisinde boşalacağından, bir sonraki öğünde fazla yemeği yasaklayabilmek için netlikle 2-2.5 saatte bir beslenmekte fayda vardır.

Kişi bu sayede daha az yediğini fark edecektir.

Sıhhatlı beslenme için günde 3 ana öğün kahvaltı, öğle ve akşam ve 3 ara öğün kuşluk, ikindi ve gece harcanmalıdır.

Öğün sıçramamak hem kan şekerimizin kumpasta kalmasına, hem de afaki atıştırmalarımızın önüne geçecektir” dedi.

“EKMEKSİZ PERHİZ OLMAZ”

‘Ekmeği kes kilo ver’ denilen perhizlere kanılmaması gerektiğinin altını çizen Ak, “Ekmeksiz perhiz olmaz.

Sıhhatlı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için perhizde ekmek yemek gerekiyor.

İştahı hakimiyet etmek, tatlıya karşı zaafı eksiltmek ve bel etrafındaki yağlanmandan seri kurtulmak için bütün hububatlı ekmeklerden her öğünde 1-2 dilim tüketilmeli.

Günde en az 2-2.5 litre su tüketin.

Su içmek için susama hissini beklemeyin.

Güne oda sıcaklığında bir kadeh dolusu su içerek başlayın.

Öğünlerden evvel ve öğün aralarında su içmeyi unutmayın.

Su gereksiniminizi çay, kahve, kola gibi kafeinli meşrubatlarla karşılamak yerine bedeninizi su ile arındırın.

Perhiz, ferde özel planlanmalıdır.

Bu sebeple popüler perhiz listelerini uygulamaktan bırakmakta fayda vardır.

Kalıcı kilo kaybını ancak ve ancak size özel tasarlanan balanslı bir beslenme programı ile muvaffak olabilirsiniz” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın