El Ayak Masajının Kalp Sıhhatine Bereketleri

El ve ayak masajlarının kalp sıhhatine faydası
Yapılan araştırma ve testlerde El ve ayaklara uygulanan masajın kalp ritmine oldukça faydalı olduğu anlaşıldı.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi talebeleri ve vazifelileri tarafından yapılan bir araştırmada “refleksoloji” başka bir deyişle el ve ayak masajının kalp ritmine bereketli olduğu tanımlandı. 50 kobay üstünde yapılan araştırmada masajın, kalp üzerindeki sempatik baskıyı eksilttiği ve kalp süratinde denge alana getirerek ferde bereketli tesirler oluşturduğu görüldü.

Kalp Üzerinde İnceleme
Refleksoloji; el ile ayak tabanı veya yüzeyi ile iç-dış kenarlarındaki varlığı kabul edilen noktalara manuel biçimde emin sistematik usullerle uygulanan noktasal masaj uygulama anlamına kazanç.

Turgut Özal Üniversites Tıp Fakültesi, Refleksoloji İhtisas ve Uygulama Derneği ve Refleksakademi Refleksoloji Merkezi Refleksoloji Terapisi’ni tıbbi bir çalışma ele aldı. Yapılan çalışmada terapinin ritim üzerinden kalp sıhhatine pozitif tesirlerinin olup olmadığı çok istikametli biçimde değerlendirildi.

Ayrıntılı EKG’ler Çekilde
Çalışma sıhhatli orta yaş kadın ve erkek gönüllü şahıslar üzerinde asıllaştırıldı. Terapi uygulanmadan evvel kobayların 30 dakikalık EKG’leri çekildi. Kobayların kalp ritimleri arasındaki müddet de ölçüldü. Bu biçimde ‘Kalp Sürati Değişkenliği’ parametreleri tespit edildi ve kobayların her iki el ve ayaklarına aynı şekilde uygulandı. Terapinin ardından tam kobaylardan yine 30 dakikalık HRV kaydı ve kalp sürati değişkenliği parametreleri elde edildi.

İyileşme Görüldü
Elde edilen değişkenlere uygulanan uygun istatistikler neticesinde HRV parametrelerinde anlamlı bir çoğalış gözlemlendi. Araştırma masajın, kalp üzerindeki sempatik baskıyı eksilttiğini ve süratinde denge alana getirerek bireye bereketli tesirler sağladığını ortaya koydu.

Araştırmada misyonlu Prof. Dr. Şenol Dane, binlerce yıl geçmişe sahip refleksolojinin faydasını kalp sıhhatine tesiri ebadında değerlendirmek istediklerini bu nedenle araştırmayı yaptıklarını aktardı. Sıhhatli bireylerde kalp süratinin yüksek olmasının iyiye işaret olmadığının altını çizen Dr. Dane, “Vefatların ilk sebeplerinden birinin kalp hastalıkları olduğu dikkate alındığında refleksolojinin ehemmiyeti bu araştırmayla bir kere daha gündeme geldi” dedi.

Bir cevap yazın