Eliniz Böyle Titriyorsa Nedeni Bu

Genç, orta ya da ileri yaş fark etmeksizin her bireyde ortaya çıkabilen el titremesi sebebe müteveccih yollarla rehabilitasyon edilebiliyor. Nöroloji Kısmı’nden Prof. Dr. Coş Balkan, el titremesi ve rehabilitasyonu ile alakalı bilgi verdi.

Duygusal gidişatlar en önemli etmenlerden biri

Ellerde istirahat halinde veya hareket sırasında istemsiz olarak ortaya çıkan ritmik hareketler, el titremesi başka bir deyişle el tremoru olarak belirlenmektedir. El titremesinin en çok görülen cinsi coşku, öfke, fobi gibi tinsel durum başkalaşımlarında ortaya çıkmaktadır. Soğukkanlılaşınca kaybolan tablo fizyolojik tremordur. Sık tesadüfülen bir başka cinsi ise esansiyel tremor ET denmektedir. Bu titreme tipi, bu arada en sık görülen hareket bozukluğudur.

Çoklukla tek taraflı başlar ve hemen peşinden değişik ele geçer. Başlangıçta sadece duygusal gidişatlarda olurken, bu vaziyet giderek çoğalabilir. Bireyler yalnızken daha rahat olmalarına rağmen başkalarının yanında titreme evhamıyla heyecanlandıklarında titreme daha da çoğalır. Bu surattan kimi hastalar, kendilerini cemiyetten soyutlayabilmekte hem de işlerini bile ayrılabilmektedir.

Zamanla bedenin değişik kısımlarına dağılabiliyor

Titreme süreç içinde çoğalarak bacaklar, baş, gövde, çene, dil, ses gibi bedenin değişik kısımlarına da bölebilmektedir. Eşlik eden başka bir nörolojik tanı olmadığı gibi, titreme bir hareket esnasında aşikar veya duruşa bağlı olabilmektedir. Şahısta akışkan besinlerin içilmesinde ve yazı yazma gibi ince motor hareketlerde zorlanma görülebilir. Çoklukla 40 yaş sonrasında karşılaşılsa da, hastalık gençlerde de ortaya çıkabilir. El titremesinde ailesel geçiş yüzde 50’dir. Ayrı olarak bu hastaların yüzde 20’sinde Parkinson hastalığı da görülebilmektedir.

Parkinson hastalığı da el titremesi yapabilir

Parkinson hastalığının şikayetleri arasında, tek ya da iki taraflı el titremesi bulunmaktadır. Sıklıkla 60 yaş üzerinde başlayan, ilerleyici cinsteki bu hastalık seyrek daha genç grupta da görülebilir. Titreme; çoğunlukla tek taraflı, istirahat halinde, baş ve işaret parmağının ritmik hareketi biçiminde olup, hastalarda ilk bulgu olabilmektedir. Buna ek olarak hareket sırasında eklemlerde mukavemet, el yazısında küçülme, hareketlerde yavaşlama, adımlarda küçülme, yürüyüş bozuklukları, öne doğru eğilme gibi vaziyetlere da tesadüfülebilir. Seneler içinde titreme aynı taraftaki kol, bacak ile karşı taraftaki kol ve bacağa da ufalayabilir. Hastalığın ileri yarıyıllarında dudaklarda ve çenede de titreme görülebilir.

Kan şekeri düşüklüğü de nedenler arasında

Kanda şeker düşmesi hücumlarında da el titremesine tesadüfülebilir. Tipik olarak yemekten 2-3 saat sonra bu tablo ortaya çıkar. İnsülin mukavemetinde görülen el titremesine genç yetişkinlerde daha sık tesadüfülür. Birliktesi ortaya çıkan enerji düşüklüğü, halsizlik, baş dönmesi bulguları ise yaşam niteliğini düşürür. Bu cins hastaların netlikle bir endokrinoloji uzmanına başvuru etmesi gerekmektedir.

El titremesi hangi hallerde görülür

  • Fazla alkol kullanımı
  • Hipertiroidi başka bir deyişle zehirli guatr
  • Epilepsi
  • Multipl skleroz başka bir deyişle MS hastalığı
  • Beyincik hastalıkları
  • Beyin damar hastalığı
  • Bazı ilaçların kullanılması
  • B12 vitamini yetmezliği
  • Vücuttaki istemsiz adalemelere kapı aralayan distoni
  • Vücuttaki asapların işlevlerini kaybettiği polinöropati gibi gidişatlarda el titremesi ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi yolu hastanın gidişatına göre belirleniyor

Bir hastalıktan çok, bir bulgu olan el titremesinin rehabilitasyonunda amaç sadece bu durumu geçirmek değildir. Varsa, uyaran ve bu tabloya neden olan sebebi de ortadan kaldırmak ya da bir hastalık mevzubahisiyse buna müteveccih muayeneler yaparak rehabilitasyon uygulamak da öne çıkmaktadır. Ağızdan ilaç rehabilitasyonu, botoks ya da cerrahi uygulanmaktadır. Cerrahi çoğunlukla, ileri yarıyılda titremenin ilaçlarla hakimiyet edilememesi gidişatında, daha çok esansiyel tremor ve parkinson hastalarında düşünülür. İşlem kararı alırken; ilaçlara rağmen su içmek, yemek yemek, yazı yazmak gibi işlevlerin topallaması ile günlük ve işsel işleri yapmada aşikar zorlanma kriterleri öne çıkmaktadır.

Bir cevap yazın