El ve Ayaklarınız Hiç Isınmıyorsa Nedeni

El ve ayak parmaklarındaki kan damarlarının soğuğa veya strese geçici olarak fazla tepki vermesinin Raynaud Fenomeni rahatsızlığı olduğunu söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Abonesi Filiz Erdim, bu gidişatın rehabilitasyonu hakkında bilgiler verdi.

El ve ayak parmaklarındaki kan damarlarının soğuğa veya strese geçici olarak fazla tepki vermesi ‘Raynaud Fenomeni’ rahatsızlığı olarak adlandırılır. Çoğu insan için ciddi bir sıhhat problemi değildir, ancak bazı bireylerde kan akışındaki eksilme zarara neden olabilir. Medicana Bahçelievler Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Abonesi Filiz Erdim Raynaud Fenomeni hakkında söylemelerde bulundu.

Raynaud Fenomeni hakkında bilgi veren Dr. Filiz Erdim, ”Soğuk civarlarda, bedenimiz ısısını gözetmeye çalışır. Bunu en uzak noktalara başka bir deyişle ellerimize ve ayaklarımıza kan akışını yavaşlatarak yapar. Kanı bu noktalara taşıyan ufak damar ağını daraltarak kan akışını yavaşlatır.

Olağan insanlarda bu gidişat mesele oluşturmaz. Fakat Raynaud Fenomeni’ne sahip olan bireylerde bu atardamarlar klasikten daha fazla ve klasikten daha süratli daralır. Bu el ve ayak parmaklarında anlaşma ve renginde beyaz-mavi olarak başkalaşıma neden olur. Genellikle takribî 15 dakika sürer. Arterler hafifler ve bedeniniz geri ısınırsa, banale dönmeden evvel parmaklarınız şişer ve kızarır” dedi.

”Doku kaybına yol açabilir”

İlk ve ikincil Raynaud olarak adlandırılan iki cins olduğunu belirten Dr. Erdim, ”İlk Raynaud altta uyuyan bir hastalık olmadan ortaya çıkar. Bulgular genellikle çok hafiftir. İkincil Raynaud başka bir hastalığın neticeyi olarak ortaya çıkar.

Genellikle, bedenimizin lupus veya romatoidartrit gibi bağ dokularına saldıran romatolojik gidişattır. Daha az yaygındır, ancak cilt yaraları ve kangren gibi ciddi sıhhat meselelerine neden olma ihtimali daha yüksektir. Kan akımının eksilmesine bağlı olarak bu bölgelerdeki hücre ve dokuların can vermesi sebebiyle doku kaybı büyümesi mevzubahisidir” biçiminde konuştu.

”Bayanlar, erkeklerden daha fazla tehlike taşır”

”10 şahıstan 1 inde Raynaud görülebilir. Bunlardan çoğu ilk forma sahiptir. 100 ya da daha az şahıstan takribî 1 şahıs ikincil Raynaud’a sahiptir” diyen Dr. Erdim, şu mevzulara dikkat çekti: ”Bayanlar, erkeklerden 9 kat daha fazla tehlike taşır. Her yaştan insan Raynaud olabilir.

Ancak genellikle 15 ila 25 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. İkincil Raynaud 35 yaş üstünde daha çok görülür. Romatoid Artrit, skleroderma ve lupus gibi hastalıkları olan bireylerin ikincil Reynaud’a tutulma ihtimali daha yüksektir. Kanser, migren veya hipertansiyon rehabilitasyonunda kullanılan bazı ilaçların Raynaud ihtimalini çoğaldırdığı düşünülmektedir.

Dr. Erdim laflarını şöyle sonlandırdı: “Psödoefedrin kapsayan reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlardan uzak durulması gerekir. Bu ilaçlar kan damarlarının daralmasına neden olarak semptomları daha da makûslaştırabilirler. İkincil Raynaud varsa kan tazyikini hakimiyet etmek ve kan damarlarınızı hafifletmek için ilaçlar verilebilir.

Netice olarak ciltte yaralar oluşursa, bu ilaçlardan birini kapsayan bir krem önerilebilir. Bu adımlardan sonra bir düzelme olmaz ve el veya ayak parmaklarının bir kısmını kaybetmek gibi ciddi meseleler büyürse operasyon düşünülebilir. Bu prosedürler, damarların daralmasını sınırlamak için ciltteki kan damarlarına giden asapları cerrahi veya teşebbüssel anestezik tekniklerle bloke etmeyi kapsar”.

Bir cevap yazın