Elektronik aygıtlar çocuk sıhhatini negatif etkiliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Dilek Kasım Yücel, “Günlük yaşamımızda kullandığımız elektronik aygıtların etrafına verdiği elektromanyetik dalgaların insan vücudu üzerindeki negatif tesirleri bir hayli sıhhat problemini birliktesi getiriyor” dedi.

Günlük yaşantımızda kullanılan elektronik taşıt ve gereçlerin yaymış oldukları elektromanyetik dalgalara maruz kalınması vaziyetinde insan bedeni üzerinde negatif tesirleri muhtemel olduğu bilim insanları tarafını inceleniyor. Bu negatif tesirler hemen hemen tüm elektronik aygıtlarda mevcut olmakla beraber, maruz kalınan elektromanyetik dalganın eforu hangi seviyede olursa olsun hasarlı olduğu hatırlatılıyor.

Elektronik aygıtların sıhhate olan tesirleri hakkında söylemelerde bulunan Samsun Büyük Anadolu Sağlık Kurumuları Nöroloji Uzmanı Dr. Dilek Kasım Yücel, şunları söyledi: “Elektromanyetik dalgalar bedendeki dokulara ısıtarak veya kimyevi başkalaşımlara yol açarak hasar verirler.

Yüksek eforlu elektromanyetik dalgalar ısıya bağlı hasar verirken, düşük eforlu elektromanyetik dalgalara uzun müddet maruz kalınmasıyla da dokularda kimyevi değişmeler sebebiyle hasarlı tesirler ortaya çıkar. Manyetik alanları oldukça büyük olan tüplü televizyonlar, mikrodalga fırınlar gibi yüksek gerilimle çalışan aygıtların yakınında bulunmak, insan sıhhati açısından risk oluşturmaktadır.

Bu sebeple, bu makinelerden uzakta bulunmak manyetik alanların tesirinden kurtulmak için yeterli korunmayı sağlar. Manyetik alanın kısa ve uzun vadedeki tesirleri ise stres, görüş alanın daralması, kulak bölgesinde ısınma, kalp pilinin bozulma tehlikeyi, kulak çınlaması, bitkinlik hissi, konsantrasyon bozulması, baş sızıları, duymada geçici aksaklılar, sersemleme olarak sıralanabilir. Uzun vadede tesirler ise genetik yapının bozulması, beyin hücrelerinde vefat ve beyin uru, beyaz kan hücresi lenfoma kanseri, kan beyin bariyerinin yaralanması, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması, kalıcı duyma bozuklukları, cenin gelişiminin hasar görmesi, düşük tehlikesinin çoğalması, kan hücrelerinin bozulması gibi sıhhat meseleleri olarak tesirini göstermektedir.

Bu anlamda günlük hayatta olanakları miktarında manyetik dalgalardan korunması gerekmektedir. Binaların trafolardan en az 100 metre uzakta inşa edilmesi, televizyondan en az bir metre uzakta durulması, düşük ışınımlı bilgisayar ekranı kullanılması ve LCD ekranların seçim edilmesi gibi teklifler dikkate alınmalıdır.”

İHA

Bir cevap yazın