Elleri Ve Ayakları Aralıksız Üşüyen Varsa Bu Ona İlaç Gibi Gelecek

Sık sık hasta oluyor, elleriniz ve ayaklarınız terliyor veya üşüyor mu? Bunun sebebi kan dolaşımı bozukluğu olabilir.

Gereken temkinler alınmadığı takdirde kan dolaşımı bozukluğu ölümcül olabiliyor. Kan dolaşımı bozukluğuna neden olan esas etkenler ise sigara içmek, egzersiz yapmamak, diyabet, kan pıhtılaşması ve yaşlılık.

Öte yandan elleriniz ve ayaklarınız aralıksız üşüyorsa bunun sebebi genetik de olabiliyor. En iyisi hekiminize danışmak.

İşte kan dolaşımınızı süratlendirmek için birkaç tüyo:

Su

Yapılan araştırmalarda günde sekiz bardak su içmenin kan dolaşımı bozukluğunu önlediği görüldü. Su ayrıca zorunlu gıdaların uzuv ve hücrelere taşınmasında ehemmiyetli bir rol oynuyor.

Ayrıca soğuk suyla birkaç dakikalığına duş almayı da sınayabilirsiniz. Bunu haftada yeniden birkaç defa yinelemelisiniz. Dr. Ben Kim’in söylediğine göre, haftada birkaç defa birkaç dakikalığına soğuk suyla duş almak kan dolaşımını hızlandırıyormuş.

Zencefil

Yapılan araştırmalarda kumpaslı olarak zencefil harcamanın kalp damar rahatsızlığını ve kanda pıhtılaşmayı önlediği görüldü.

Zencefilde yer alan gingerol ve zingerone adlı maddeler beden sıcaklığını çoğaldırır ve bu da kan akışının süratlenmesini sağlar.

Sarımsak

Sarımsağın sıhhatimize yararlı olduğunu öğreniriz. Ayrıca araştırmalar da bunu destekler.

Sarımsakta yer alan maddeler kalp rahatsızlıklarını, damar sertliğini ve kan dolaşımı bozukluğunu önler.

At kestanesi

At kestanesinde yer alan aescin bileşeni, iltihaplanmayı, kan dolaşımı bozukluğunu ve varisi önleyip kılcal damarları güçlendirir.

Arnavut biberi

Özellikle Arnavut biberinde olmak üzere çoğu acı biberde bulunan kapsaisin maddesinin yapılan araştırmalarla damarları kuvvetlendirdiği ve kalbi gözettiği görüldü. Ayrıca yeniden bu madde kan dolaşımı bozukluğunu önlüyor.

Balık yağı

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Maryland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada balık yağının damarlardaki yağlanmayı önlediği ve kolesterolü dengelediği görüldü.

Elleri ve ayakları üşüyen bireyler, sarımsak ve zencefil harcamaya başladıktan sonra el ve ayaklarının daha öncekisi gibi üşümediğini söylüyorlar.

Yazıyı dostlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın