Elma kabuğu yıkayarak arınılmıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırma, elma kabuğundaki hasarlı tarım kimyevilerinin, devirense bile arınılmadığı sonucuna söyledi. Aynı araştırmaya göre mevzubahisi kimyalları gidermek için elmayı 15 dakika kadar kabartma tozu solüsyonunda bekletmek gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırma, elma kabuğundaki hasarlı tarım kimyevilerinin devirense bile arınılmadığı sonucuna söyledi.

Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanlarının reelleştirdiği araştırmaya göre, elmayı insana hasarlı bu kimyevilerden temizletmek için 15 dakika kadar kabartma tozu solüsyonunda bekletmek gerekiyor.

Elma kabuğundaki bu kimyevileri gidermiyor

Bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar ötekiyi haşere için kullanılan iki ayrı pestisit üzerine reelleştirdi. Independent gazetesinde neticeleri yer alan araştırmaya göre, musluk suyuyla yapılan devireme elma kabuğundaki bu kimyevileri gidermiyor.

Kabartma tozu solüsyonuna yapılan 15 dakikalık harekât sonrası ise elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ila 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

Araştırmacılar, elmanın kabuğunu atamanın hasarlı kimyeviden kurtulmanın bir yolu olduğunu ama bu biçimde elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiği belirtildi.

Pestisitler başka bir deyişle tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir biçimde kullanılıyor ve fakat bu kimyevilerin insan sıhhatine tesirleri mevzusunda da son senelerde çoğalan bir biçimde kaygılar dile getiriliyor.

İtalya’da en riskli yiyecekler listesinde Türk fındığı ilk sırada

Bir cevap yazın