Elma Sirkesi: Yeni Keşfedilen Kullanımları

Yapılan bir hayli bilimsel araştırma sayesinde elma sirkesinin; kilo vermek, boğaz sızılarını dindirmek ve kan şekeri ve kan yağları seviyelerini hakimiyet etmek gibi muhtelif kullanım alanları keşfedilmiştir. Daha sıhhatli olmak için elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizi bilmek için okumaya devam edin.

Kan Şekeri ve İnsülin Seviyelerini Hakimiyet Eder

Bu, diyabet hastaları için şahane bir haber. Diabetes Care mecmuasında yayımlanan bir çalışmaya göre; elma sirkesi, yemekten sonra kan şekerini düşürebiliyor. Ayrıca 2007 senesinin sonlarına doğru yapılan bir çalışmada, yatmadan evvel bir bardak sirkeli su içmenin gece süresince kan şekeri seviyesinin değişmezlenmesine takviyeci olduğu belirtilmiştir.

Sonuçları Diabetes Care’de yayımlanan bir başka çalışmada ise, insüline mukavemetli bir grup yemekten hemen evvel sirkeli su karışımı içmiştir. Yemekten evvel sirke harcayan bireylerin, hakimiyet grubundan daha iyi insülin seviyelerine ve insülin duyarlılığına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Başka Bir Deyişle yemeklerden ve uyumadan evvel bir bardak sirkeli su karışımı içmek, tip 2 diyabeti ve insülin mukavemeti saklı şeker olanların kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemeye takviyeci olabiliyor.

Sirke Kolesterolü Düşürebilir

The British Journal of Nutrition adlı mecmua, asetik asit sirkede bulunan madde verilen test farelerinin kan yağları seviyelerinin 20 gün içinde büyük miktarda düştüğünü söyleyen bir çalışma yayımlamıştır. Bu surattan elma sirkesinin, insanlardaki kolesterol ve trigliserid seviyelerinde de pozitif bir tesir yapması mümkündür.

Kilo Vermek için Elma Sirkesi İçin

Saygın bir Avrupa bilim mecmuasında yayımlanan bir çalışmanın neticesinde, yemekten evvel sirkeye daldırılmış bir parça ekmek yemenin tokluk hissini çoğaldırdığı ve böylece daha az yememize takviyeci olduğu belirtilmiştir. Başka Bir Deyişle sirkeli ekmek yemenin kilo vermeye takviyeci olabileceği söylenebilir. Muhtemelen sirkeli ekmek bir hayli bireyin damak zevkine uymayacaktır; bu surattan bunun yerine, yemeklerden evvel bir bardak sirkeli su içip daha az yiyebilir ve daha az kalori alabilirsiniz.

Boğaz Sızısını Hafifletin

Antiseptik ve ağrıkesici özelliği sayesinde, sirkeli su ile gargara yapmak boğaz sızısını eksiltmeye takviyeci olur. Gargara yaptıktan sonra dişlerinizi iyice fırçalamalısınız gargara yaptıktan en az 30 dakika sonra zira sirkedeki asit diş minelerine hasar verebilir. Sirkeden sonra, asidi tesirsiz hale getirmek için ağzınızı suyla veya ağız gargarasıyla çalkalayabilirsiniz. Çalkaladıktan sonra dişlerinizi fırçalamak için 30-60 dakika bekleyin.

Sonuç olarak; günde bir yemek kaşığı sirke ile yarım su kadehi su karışımı içmenin sıhhatinize bir hayli pozitif tesiri olabilir. Ancak dikkatle kullanın ziraaşırı sirke tüketimi mide çeperinin yaralanmasına ve diş minelerinin hasar görmesine yol açabilir. Ve tabi ki hekiminize danışmanız gerektiğini asla unutmayın.

Bir cevap yazın