En Büyük Yanılgı Meyve Ve Sebzeleri Poşetle Dolaba Koymak

Genellikle haftalık olarak yapılan mutfak alışverişlerinde alınan mahsullerin bir hayliyi buzdolabında muhafaza ediliyor. Dolayısıyla hem israfı önlemek, hem gıda bedellerini gözetmek hem de sıhhat açısından buzdolabı, yaşamımızda çok ehemmiyetli bir yer yakalıyor. Pakliğinden yerleştirme kumpasına kadar dikkat edilmesi gereken bir hayli kaide bulunuyor. Beslenme ve Perhiz Kısmı’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş, buzdolabı kumpasında uyulması gereken kaideler hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

DOĞRU RAFA DOĞRU GIDAYI KOYUN

-Buzdolabı pakliği sıhhat açısından ilk dikkat edilmesi gereken etmendir. Buzdolabı pakliği için sirke kullanılabilir. 1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke koyarak buzdolabı silinmeli ve kuruduktan sonra gıdalar buzdolabına yerleştirilmelidir.

-Kahvaltılıklarda ambalajlı olanlar ve kahvaltılık tabaklarına çıkarılanlar hijyen açısından en üst rafta yakalanmalıdır. Aksi halde kutulu besinlerin kutularından ya da sebze meyvelerden düşebilecek parçalardan altta duran ve hiç pişirme operasyonu görmeden harcanacak olan kahvaltılıklara bakteri bulaşabilmektedir. Buzluğu altta olan buzdolaplarında da kahvaltılıklar yeniden en üstte olmalıdır.

EN BÜYÜK YANILGI MEYVE SEBZELERİ MARKET POŞETLERİYLE GİZLEMEK!

En alt rafta ise meyve sebze kısmı olmalıdır. Ancak meyve sebzeler pazar ya da market poşetleriyle buzdolabında yakalanmamalıdır. Yapılan en büyük kusurlardan biri budur. Gıdalar kesinlikle kutularından çıkarılmış olmalıdır. Şayet ıslaksa kesinlikle kurutularak buzdolabına konulmalıdır. Bu sebeple en pratiği hazırlık evresinde de basitlik sağlayacağı için yıkayıp kurutarak dolaba yerleştirmektir. İstenirse kese kağıtlarında saklanabileceği gibi istenirse plastik olmayan, muhafaza için özel üretilmiş gizleme kaplarına da konulabilir.

DONDURURKEN BU MÜDDETLERİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Dondurucuda temel ehemmiyetli olan bekleme müddetleridir. Gıdalar dondurulduğunda içeriğindeki bakteriler de dondurulmuş olur. Başka Bir Deyişle can vermezler. Çözdürme operasyonu başladığı andan itibaren de o bakteriler tekerrür faalleşmeye başlar. Bu sebeple yiyeceklerin dondurucuda ne kadar kaldığı çok ehemmiyetlidir. Zira yiyeceklerin yapısı ve dokusu değişmeye başlar. Rastgele bir harekâta natürel yakalanmayan ham sebzeler dondurucuda 1 seneye kadar durabilirken pişirilerek saklanacak sebzeler en fazla 2-3 ay saklanmalıdır. Çözündürdükten sonra ise hemen harcamak gerekir. Balık 2-3 ay, ham et ya da ham etten yapılmış kıyma 9-12 ay arasında kalabilmektedir. Pişmiş kırmızı et operasyon gördüğü için 2-3 ay kalmalıdır. Tavuk ve hindi eti ise ham halinde olsalar dahi en fazla 3 ay kadar dondurucuda saklanmalıdır.

ETLERİ SUDA ÇÖZDÜRENLER DİKKAT!

Çözdürme operasyonu dünden buzluktan çıkarılarak soğuk dolapta başka bir deyişle buzdolabında yapılmalıdır. Suyun içerisinde çözdürmek sıhhatli değildir. Dondurucuda donan gıdalar çözünmenin başlamasıyla beraber yine bozulmaya eğilimli hale kazanç. Gıda zehirlenmesi tehlikeyi de çoğalır. Bu sebeple özellikle et, tavuk gibi potansiyel tehlikeli gıdaları çözdürürken rastgele bir müdahalede bulunmadan buzdolabında çözdürmek ehemmiyetlidir. Ancak sebzelerin sıcak ya da soğuk suyun içerisinde çözdürülmesinin bir mahzuru yoktur. Dolaysız yemeğin içerisine katılarak da yaygın olarak çözdürülmektedir. Bunun yanında çözdürülmüş gıdalar ikinci defa tekerrürden dondurulmamalıdır.

BAHARATLARI BUZDOLABINA KOYUYORSANIZ…

Meyve ve sebzelik rafına konmaması gereken yiyeceklerin başında soğan, sarımsak ve patates kazanç. Emin sıcaklıkta ve neme maruz kaldığında çok seri filizlenebilirler. Domates de dolaba konmadan oda sıcaklığında sebze sepetlerinde saklanmalıdır. Meyvelerden ise muz, avokado, portakal, mandalina ve elma buzdolabına konmamalıdır. Kesilmemiş kavun ve karpuz da oda sıcaklığında saklanabilir. Meyve ve sebzeler olasıysa haftalık olarak ya da en fazla 2 haftada harcanmalıdır. Bunların dışında buzdolabına koyulmaması gereken yiyeceklerin başında un gelmektedir. Un, kahve ve baharatlar nemli civarda saklanmaması gereken gıdalardır, bu sebeple buzdolabına konulmamalıdır.

Cemiyette baharatların küflenmemesi için buzdolabına konulması gerektiği gibi yanlış bir düşünce vardır. Oysa baharatlarda ehemmiyetli olan nemdir. Nemli civarda aflatoksin üreten küflenmeye neden olan mikroorganizmaların faize tehlikeyi çok daha yüksektir. Bunlar hem çok hasarlı hem de baharatların içerisinde özellikle pul biberde çok rahat üreyebilmektedir. Ayrıca baharatlar yüksek gramajlarda alınıp uzun zaman muhafaza edilmemelidir. Bu sebeple aktarlardan alınan ve ne kadar müddettir orada durduğu belirsiz sarih baharatları almak tehlikesiz değildir. Aynı biçimde zeytinyağı, reçel ve bal da buzdolabına konulmamalıdır. Buzdolabı ısısı özellikle zeytinyağı için uygun değildir. Turşu ve salamura gıdalar da zati uzun gizleme şartları sağlanması için yapıldığından buzdolabına konulmasına gerek yoktur.

YUMURTALARI SAKIN YIKAMAYIN!

Yumurta potansiyel tehlikeli denilen protein açısından en zengin ve bozulmaya en eğilimli yiyeceklerden bir tanesidir. Yumurtada yapılan en büyük yanlışlık yıkanarak buzdolabına konmasıdır. Yumurta nemlendirilerek buzdolabı gibi nemli bir civara konulduğunda kabuğundaki salmonella ismi verilen bazı bakteriler kabuklardan içeri doğru daha fazla nüfuz edebilir ve su etkinliği çoğaldığı için çok daha fazla üreyebilirler. Bu sebeple yumurta yıkanmadan kendi paketinde ya da buzdolabı yumurtalığında saklanmalı ya da kuru bir bezle silinmelidir.

Bir cevap yazın