En İyi 15 Şifalı Nebat

Bu yazımızda size, zaman içerisinde muhtelif sıhhat meselelerinin rehabilitasyonuna takviyeci olduğu ispatlanmış en iyi 15 şifalı nebattan bahsedeceğiz. Onları natürel usullerle sıhhatiniz için nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız. Ancak, rastgele bir şifalı nebatı kullanmadan evvel kesinlikle hekiminize müracaat etin ve onun tekliflerini dikkatli bir biçimde takip edin.

1. Karayılan Otu

Karayılan otu ile menopoz rehabilitasyonu üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca adet krampları sebebiyle olan sızıyı da eksiltmeye fayda. Menopozda ortaya çıkan ateş basması, gece terlemesi, ruh hali farklılıkları, vajinal kuruluk ve kalp çarpıntısı gibi vaziyetlerin rehabilitasyonunda kullanılan hormon ilaçlarına bir seçenek olarak kullanılabilir.

Ayrıca migren ve uyku bozukluklarında da kullanılabilir, özellikle de bu meseleler menopoz ile ilişkiliyse. Karayılan otu, cerahat söktürücü özelliğinden dolayı artrit semptomlarının rehabilitasyonunda da kullanılabilir. Karayılan otunu kullanmadan evvel hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

2. Yabani Hint Yer Elması

Klasik bir karaciğer canlandırıcı olan yabani hint yer elması hormonları dengeler ve sabah bulantılarını eksiltir. Tabiatta tükenmiş olduğundan dolayı, özel olarak yetiştirilmiş yabani hint yer elması bulma namsınız daha fazla. Yabani hint yer elmasının doğurganlığı çoğaldırdığına inanılıyor ama Amerika Kanser Derneği’ne göre yabani hint yer elması kendi başına progesteron üretmiyor ve bu sebeple doğurganlık üzerinde bir tesiri yok.

3. Aslan Kuyruğu

Durgunlaştırıcı tesirinden dolayı aslan kuyruğu genelde kaygı bozukluğu ve uykusuzluk ile bağdaştırılır. Durgunlaştırıcı özelliklerinin yanı sıra, iyi bir anti-aritmik casustur, taşikardiyi ve çarpıntıyı eksiltir. Ek olarak, asaplar ile iletişimli kalp ritmi farklılıkları için kullanılır ve hipertiroidizme takviyeci olur.

4. Adaçayı

Sindirime, astıma, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına, safraya, ısırıklara, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi kazanç, asap sistemini tetikleyip hafifletir. Adaçayından elde edilen yağ konsantrasyonu arttırır ve Alzheimer hastalığından kaynaklanan hafıza kaybının rehabilitasyon edilmesinde kullanılabilir.

Adale sertliği, romatizma ve nörolojik vaziyetler için harici olarak da kullanılabilir. Ayrıca gerginliği, evhamı, baş sızılarını, stresi ve bitkinliği gidermeye takviyeci olur. Epilepsi hastaları ile hamile veya emziren bayanlar tarafından kullanılmamalıdır. Uzun zaman süresince fazla ölçülerde harcandığında, dozajı çok yüksek olsa da zehirlidir.

5. Mavi Mine Çiçeği

Mine çiçeği asırlardır nebat şifacıları tarafından kullanılmasına karşın, hala insanlar üzerindeki tesirine dair bir çalışma bulunmamaktadır. Mine çiçeğinin iyileştirici tesirlerinin kaynağının karaciğer ve öteki uzuvlar üzerindeki tetikleyici tesiri ve asap sistemi üzerindeki hafifletici tesiri olduğu düşünülüyor.

Natürel bir sızı kesici ve durgunlaştırıcı olarak pek çok vaziyette kullanılabilen mine çiçeğinin; kronik bronşitte balgam söktürücü olmasının yanı sıra eklem sızılarını eksilten antiromatizmal bir tesiri de mevcut. Şifacılar mine çiçeğini özellikle kronik hastalık sebepli bunalımda öneriyorlar. Ayrıca, karaciğerdeki sızı ve rahatsızlıklara da iyi geliyor.

6. Ginseng

Ginseng hem çağdaş batı şifacıları hem ge ananesel Çin şifacıları tarafından kullanılan bir şifalı nebattır. Yorgunluk, fiziksel bitkinlik ve hastalık veya yaralanma neticeyi eforsuzluk vaziyetlerinde, merkezi asap sistemini tetikler ve kuvvetlendirir. Ginsengin merkezi asap sistemi ile olan ilişkisi ve onun dinlenme kapasitesini çoğaldırabilme özelliği sayesinde, stres ile ilgili uykusuzluk veya kaygı/ anksiyete gibi gidişatlarda çok işe fayda.

Atletler ginsengi daha iyi bir mukavemet için kullanabilirler. Ayrıca, prostat hastalığı veya stres kaynaklı ereksiyon bozukluğunu rehabilitasyon edebilir veya önleyebilir, ileri yaşlarda faize uzuvlarının sıhhatli kalmasını sağlayıp bir afrodizyak tesiri gösterebilir. Ayrıca insan ve hayvanlarda yapılan çalışmalar, ginsengin kanser görülme tehlikesini eksilttiğini göstermektedir.

7. Çin Manolya Asması

Manolya asması hastalıklara ve strese karşı olan mukavemeti çoğaldırmak için kullanılır, enerji seviyelerini, fiziksel performansı ve mukavemeti yükseltir. Erken ihtiyarlamayı önlemek, üreticiliği çoğaldırmak, kan şekeri ve tansiyonu basmakalıplaştırmak, bağışıklık sistemini tetiklemek ve operasyon sonrası iyileşme sürecini süratlendirmek için kullanılır.

Ayrıca karaciğer hastalığını hepatit rehabilitasyon etmekte ve bu uzvu gözetmekte de kullanılır. Manolya asmasının öteki kullanım alanları arasında yüksek kolesterol, öksürük, astım, uyku bozukluğu insomni, gerginliğe bağlı öksürük, adet evveli sancılar, kronik ishal, dizanteri, gece terlemesi, ani terleme, ereksiyon bozukluğu, fiziksel bitkinlik, bunalım, asabiyet ve hafıza kaybı da bulunmaktadır.

Bazı insanlar manolya asmasını görüşlerini geliştirmek, ışınıma karşı korunmak, enfeksiyonu önlemek, hücresel enerji seviyelerini yükseltmek, şekerin tesirlerini geri çevirmek ve böbreküstü bezlerinin sıhhatini geliştirmek için kullanıyorlar.

8. Alıç

Alıç, konjestif kalp yetmezliği, göğüs sızısı ve kalp ritim bozukluğu gibi kalp ve tansiyon hastalıkları için kullanılır. Ayrıca yüksek ve düşük tansiyon, damar kireçlenmesi ve yüksek kolesterol rehabilitasyonlarında da kullanılır. Şu ana dek yapılan çalışmalar alıçın konjestif kalp yetmezliği rehabilitasyonunda tesirli olduğunu gösteriyor. Kalp ile alakalı öteki gidişatlarda kullanıldığında tesirli olup olmadığını gösterecek kadar çalışma bulunmamaktadır.

Bazı insanlar alıçı; hazımsızlık, ishal ve mide sızısı gibi sindirim sistemi meseleleri için kullanıyor. Ayrıca serinkanlılaştırıcılar gibi evhamı ve gerginliği eksiltir, idrar üretimini çoğaldırır, menstrüal meseleleri ortadan kaldırır, bağırsak kurdu ve öteki bağırsak enfeksiyonlarının rehabilitasyonunda kullanılır.

9. Kara Hindiba

Kara hindiba pek çok şey için kullanılmaktadır ancak şu ana dek bunların rastgele birisinde gerçekten tesirli olduğunu ispatlayacak kadar bilimsel bilgi bulunmamaktadır.

Kara hindiba, iştahsızlık, karın sızısı, bağırsak gazı, safra taşı, eklem sızısı, adale sızısı, egzama ve morarma vaziyetlerinde kullanılır. Ayrıca idrar ölçüsünü çoğaldırıcı ve bağırsak hareketlerini çoğaldıracak bir laksatif olarak da kullanılır. Cilt tonlandırıcı, kan toniği ve sindirim toniği olarak da kullanılmaktadır.

Bazı insanlar kara hindibayı enfeksiyon rehabilitasyonu için kullanıyorlar, özellikle de viral ve kanseröz enfeksiyonlar için. Kara hindiba salatalarda, çorbalarda, şaraplarda ve çaylarda kullanılıyor. Ayrıca kökünü kavurduktan sonra kahve yerine kullanabilirsiniz.

10. Hayıt

Vitex agnus-kastus başka bir deyişle öğrenilen ismiyle Hayıt ağacı veya çalısı kumpassız adet döngüsü, pms ve pms’in daha ciddi hali olan premenstrüal disforik bozukluk ve menapoz semptomları için kullanılır. Ayrıca fibrokistik meme rehabilitasyonunda kullanılır ve düşük progesteron seviyesi sebebiyle düşük yapan bayanları gözetir ve süt ölçüsünü arttırır.

Bazı erkekler iyi mizaçlı prostat gelişmesi rehabilitasyonunda idrar akışını çoğaldırmak ve cinsel tutkuları eksiltmek için de hayıt kullanıyorlar. Tarihçiler, daha öncekinden rahiplerin, bakir kalabilmeyi basitleştirmek için bu ağaçtan parçalar çiğnediğini söylüyorlar.

Ayrıca hayıt, iltihaplı sivilce, gerginlik, demans, eklem meseleleri, soğuk algınlığı, karın sızısı, uyku kumpassızlığı, baş sızısı, migren, gözlerde yanma, enflamasyon ve bedenin şişmesini rehabilitasyon etmek için de kullanılıyor. Bazı insanlar da asalaklar, haşere ısırıkları veya sokmaları için ciltlerine hayıt sürüyorlar.

11. Meyan kökü

Meyan kökü mide ülseri, karın sızısı, kolik ve mide duvarının devamlı yanması başka bir deyişle kronik gastrit gibi sindirim sistemi meselelerinde kullanılır. Bazı insanlar meyan kökünü boğaz sızısı, bronşit, öksürük, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar için de kullanır. Osteoartrit, sistemik lupus eritematozus, karaciğer bozuklukları, sıtma, verem, yiyecek zehirlenmesi ve kronik bitkinlik belirtiyi için de meyan kökü kullanılabilir.

12. Zencefil

Zencefil genelde baş dönmesi, mide bulantısı, kolik, mide rahatsızlığı, gaz, ishal, kanser rehabilitasyonu kaynaklı bulantı, operasyon sonrası bulantı ve kusma ve iştahsızlık gibi vaziyetler ve mide meselelerinin rehabilitasyonunda kullanılır.

Artrit sızısı veya adale sızıları, adet sancısı, üst solunum yolu enfeksiyonları, öksürük ve bronşit rehabilitasyonunda zencefil kullanılan öteki hastalıklar arasındadır. Ayrıca göğüs sızısı, sırt sızısı ve karın sızısı için de sıkça kullanılır.

Bazı insanlar taze zencefil suyunu yanık rehabilitasyonu için dolaysız cilde sürerler ayrıca acıyı eksiltmek için de cilde zencefil yağı sürülebilir. Gıda ve meşrubatlara aroma vermesi için de kullanılır. Ayrıca zencefilin içerisinde bulunan maddelerden birisi, laksatif ilaçlar, antigaz ve antiasit ilaçlarında da kullanılmaktadır.

13. Isırganotu

Isırganotu pek çok rahatsızlık için kullanılmaktadır ancak bu rahatsızlıklara iyi gelip gelmediğini ispatlayacak yeterli bilimsel delil bulunmamaktadır.

Kökleri gelişmiş prostat sebepli; gece idrara kalkma, sık sık idrara çıkma, idrar sırasında acı, idrar yapamama ve duyarlı mesane belirtiyi gibi idrar meseleleri için kullanılır.

Nebatın sap kısmı, eklem rahatsızlıkları için kullanılabilir ayrıca idrar söktürücü veya astrenjan olarak da kullanılabilir. Nebatın üst kısımları bol ölçüde akışkan ile, idrar yolu enfeksiyonları, idrar yolu irini ve safra taşı vaziyetlerinde lavaj için kullanılır. En üst kısımları ise, alerjiler, saman nezlesi ve osteoartrit için kullanılabilir.

Bazı bireyler ısırganotunun üst kısımlarını, uterin kanama, bağırsak kanaması veya burun kanaması gibi iç kanamalar için kullanıyorlar. Ayrıca kanama, dolaşım bozukluğu, dalak gelişmesi, diyabet veya öteki endokrin bozukluklar, mide asidi, ishal ve dizanteri, astım, akciğer ödemi, kurdeşen, kanser rehabilitasyonlarında, kanın temizletilmesinde, yara iyileşiminde ve ihtiyarlama bulgularını gidermede kullanılır.

​14. Aslanpençesi​

​Aslanpençesi ve gülgiller familyasındaki öteki nebatlar Avrupa’da yaygın olarak kullanılan, popüler şifalı nebatlardır. Aslanpençesi adet sancısına ve​ yoğun kanamaya iyi kazanç. Ayrıca menopozun semptomlarını da eksiltmeye takviyeci olur. Bir adet süratlendirici olan aslanpençesi hem menorajide hem de ​metrorajide kullanılır. ​Bir astrenjan ​olarak, ishal rehabilitasyonunda kullanılır. Ayrıca ağız içi yaraları ve ülserler ile larinjit için gargara olarak da kullanılabilir. ​

​15. Ahududu yaprağı

Kırmızı ahududu yaprakları ishal gibi sindirim sistemi meseleleri, grip ve domuz gribi gibi solunum yolu problemleri, kalp problemleri, ateş, diyabet ve vitamin noksanlığına iyi kazanç. Ayrıca terleme, idrar ve safra akışkanını çoğaldırmak için de kullanılır. Bazı insanlar da ciltlerini ve kanlarını temizletmek için kullanmayı seçim ederler.

Bazı bayanlar sancılı adet yarıyıllarında, yoğun kanamalarda, gebelik sırasındaki bulantılarda ve istenmeyen düşükleri önlemek için ahududu yaprağı kullanırlar. Boğaz sızısı için, kırmızı ahududu yaprakları, dolaysız olarak boğazın üstüne cilde uygulanır.

 

Bir cevap yazın