En Sinsi Hastalıklardan Biri Böyle Kurtuldum.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öğretmenimizin paylaştığı avokado yaprağı, iğde, kırkkilit otu ve karahindiba nebatı ile hazırlanan mucize kür ile safra kesesi taşını düşürebilir ve nebatsal usullerle rehabilitasyon edebilirsiniz.

Safra kesesi taşı bulunan bir çok şahıs rastgele bir bulgu ile karşılaşmaz. Bu güzergahıyla safra kesesi taşı suskun bir hastalık olarak öğrenilmektedir. Safra kesesi taşının bulunması yemeklerden alınan yağların ayrılınmasını engeller.

Bu nedenle yemeklerden sonra fazla kabarıklık veya karın bölgesinden başlayarak sırt ve omuzlara vuran sızılar safra kesesi taşı bulgusu olabilir.

Bulgu, hastaların genelinde karnın üst köşesinde kaburgaların altında veya karnın hemen üstünde orta kısımda sızı olarak görülür. Bu sızılardan ve safra kesesi taşından kurtulmak istiyorsanız evde yapacağınız natürel kür ile safra kesesi taşını dağılabilir daha önceki sıhhatinize tekerrür kavuşabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öğretmenimizin tanımını verdiği bu kürün malzemeleri ve imal evresini siz okurlarımız için paylaşıyoruz.

Safra Kesesi Taşına Karşı Kür İbrahim Saraçoğlu Tasviridir

Malzemeler:

  • Avokado Yaprağı 2 adet
  • İğde 5 adet
  • Kırkkilit Otu 1 tatlı kaşığı
  • Karahindiba 1 tatlı kaşığı

Safra Kesesi Taşı Eritme Kürü Nasıl Hazırlanır?

Kürün Yapılışı: Safra kesesi kürü evreler halinde uygulanır. İlk evrede 1 ay süresince sabah iğde akşam ise kırkkilit otu harcanması gerekir. Safra kesesi taşları çok inatçı olabilmektedir ve taşların kimyaları değişiklik gösterir. Bazı taşlar kum gibi hemen bölüne öğrenirken bazı taşlar ise kaya gibi serttir ve ufalanması hemen gerçekleşmez.

Eğer ilk evrede safra kesesi taşınız hala geçmediyse ikinci düzeye geçiş yapabilirsiniz. İkinci evrede ise avokado yaprağı ve karahindiba devreye girer.

1.Safha Sabah:

İlk olarak 5 tane iğdenin kabukları tamamen değil sadece bir kısmı hafifçe ceddilerek 1 su kadehi kaynayan suyun içine atılır. İğdeler 5 dakika süresince kısık ateşte kaynatılır. Azıcık flu bir suyu olacaktır. Süzülerek kahvaltıdan yarım saat evvel aç karnına içilir.

1.Safha Akşam:

Evvelden kaynamakta olan 1 su kadehi klorsuz suyun içine tepeleme 1 tatlı kaşığı kırkkilit otu atılır. Karışım 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra karışım hala sıcakken süzülür. Akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir.

2. Safha Sabah:

Evvelden kaynatılmış 1 su kadehi klorsuz suyun içerisine tepeleme 1 tatlı kaşığı karahindiba ilave edilir. Kısık ateşte ağzı kapalı bir biçimde 5 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzülerek ılımaya vazgeçilir. Karışım her sabah kahvaltıdan yarım saat evvel aç karnına 1 su kadehi içilir.1 ay süresince devam ettirilir.

2.Safha Akşam:

Kaynamakta olan 1 bardak klorsuz suyun içerisine 2 adet – öğütülmüş olarak takribî 1 buçuk tatlı kaşığı avokado yaprağı atılır. Takribî 8 dakika süresince kısık ateşte kaynatılır. Kaynama süresi bittikten sonra ılıkken süzülür. Akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir. Avokado ile hazırlayacağınız bu kürü 5 gün uygulayıp 3 gün ara vererek toplam 1 ay süresince uygulayın.

Bir cevap yazın