Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?

Özellikle karaciğer ve safra kesesi için çok faydalı olmasıyla öğrenilen enginar, çiçeklerinin içindeki etli kısımları ile sofralarımızı ziynetliyor. Bu mükemmel nebatın şifalı tesirlerinden faydalanmak için enginarın mevsimini beklemenize gerek yok.

Enginarın Yaprakları Nasıl Kurutulur?

Ayıklanan enginar yaprakları, kuru ve pak bir yere serilerek gölgede kurutulmalıdır. Yaprakların iyice kuruduğundan emin olduktan sonra bir torbaya veya kavanoza alarak gizleyebilirsiniz. Enginar yaprağı, bir hayli aktarda da hazır kurutulmuş halde satılmaktadır.

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginarın çiçeklerini oluşturan kabuksu yapraklar, kurutularak harcanabiliyor. Kurutulmuş enginar yapraklarından hazırlanan çay ile de enginardan yararlanmak mümkün.

İyi bir enginar çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş enginar yaprağı, bir su kadehi kaynamış suyun içerisine ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır.

Ağzı kapalı biçimde 10-15 dakika kadar demlendikten sonra içilir.

Enginarı kürü biçiminde yapmak istiyorsanız; daha büyük ölçülerde de enginar çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir tam enginarı, yapraklarını bölerek bir tencereye alın, üzerine bir litre sıcak su ilave ederek 15 dakika süresince kaynatın. Ağzını kapatarak 15 dakika demledikten sonra süzün. Bu çayı her gün yemeklerden evvel bir bardak olacak biçimde içebilirsiniz.

Enginar Çayının Bereketleri Nelerdir?

Enginar çayı kabızlık, kabarıklık, kusma, ishal ve kötü kolesterole iyi gelmektedir. Enginar çayı mide ekşimesini giderir ve karın sızısını geçirir.

Kan şekerini de düşüren enginar çayı karaciğer işlevlerini artırarak zehirli maddelerin bedenden daha süratli ve tesirli atılmasına dayanak eder.

İdrar söktürücü özelliği ile boşaltım sistemimiz için de oldukça verimli bir içecektir.

İçeriğindeki sinarin maddesi, karaciğer ve safra kesesinde biriken hasarlı maddelerin bedenden dışarı atılmasına destekçi olur.

Kolesterolü ve trigliseridi düşürür.

Bağırsakları yumuşatır.

İdrar söktürür.

Bu yazıyı dostlarınızla paylaşıp, onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz! Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın