Enginar Yaprağı Kürü

Enginar Yaprağının Sıhhate Bereketi ve Enginar Yaprağından Kür Yapımı

Enginarın yapraklarının yararlı olduğu, karaciğeri tertip ettiği ifade edildi. Karaciğerin bedeni zehirli maddelerden temizleten ehemmiyetli bir uzuv olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Özkan, karaciğer için faydalı olan nebatların karışımından elde edilen kürle karaciğerin arınılmasının olası olduğunu ifade etti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları ile Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Hasan Özkan yaptığı söylemelerde; hekimlerin delile dayalı bilimsel bilgilerden hareket ettiği için nebatlarla uğraşmadığını yalnız bu işi kavramayan ancak bu işten emin çıkarlar sağlayabilecek şahısların ortaya çıktığını ifade etti.

Hasta takibi olmadan, hastanın evvelki ve sonraki belirtilerini bilinmeden, bireylere muhtelif nebatların nasihat edildiğini dile getiren Dr. Özkan, “Bitkilerin içerikleri o kadar çok zehirli maddeler, o kadar çok muhtelif maddeler kapsar ki bunların faydalı kısımlarından beden yararlanırken, hasarlı kısımlarını karaciğer atar. Bir de karaciğerde bir yük varsa, yağlanma, hepatit B ve C gibi virüsler bulunuyorsa bu ekstradan nebatlarla gelecek olan maddeler karaciğerin yükünü artırır. Dolayısıyla faydalı olacağı yerde hasarlı olur” diyerek ihtarlarda bulundu.

Karaciğer uzmanı olmayan şahıslardan böyle nasihatlerin alınmaması gerektiğinin altını çizen, bazı karaciğer uzmanlarının da bu mevzuya eğilerek, mevzunun bilimsel bir platformda sürdürmelerinin sağlamasını nasihat etti.

Her nebatın hasarsız olmadığını söyleyen Özkan, “Sigara da nebattır ama hasarlı. Esrar da nebattır ama hasarlı” dedi.

Karaciğer Arkadaşı Enginar

Bugüne dek yapılan araştırmalarda karaciğer arkadaşı olarak öğrenilen birkaç nebat bulunduğundan bahseden Dr. Özkan, deve dikeni, enginar, ekinezya, kekik, sarımsak, söğüt yaprağı, karahindiba, zencefil, kırmızı biber, arnavut biberi ve elma suyunun karaciğer arkadaşı nebatlar olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Özkan laflarına şu biçimde devam etti:

“Son günlerde ilacı üretilmeye çalışılan deve dikeninden bahsetmek istiyorum. Deve dikeninin tohumundan tutun, tam parçaları karaciğer hastaları için yararlıdır. Enginarın da özellikle yaprakları çok bereketlidir. Ancak değişik kısımlarının çok yararlı olmadığı söyleniyor. Yaprakları, karaciğerin safrasını ve kimyasını düzeltir.

Enginar Kürü ile Karaciğer Temizliği

Elde kürün muhakkak bir vakit kullanılmasıyla karaciğeri arınmanın sağlandığını aktaran Dr. Özkan, “Bunun için hasta ileri derecede kanser, hepatit ve böbrek hastası olmamalı” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Özkan: “Hamileler için net bir şey söyleyemeyeceğim ancak çok minik çocuklarda da kullanmamak gerekiyor. Bunun haricinde çamaşırhane civarlarında çalışanlar, duvar boyacıları, egzoz dumanına maruz kalan tamirciler, akümülatör ve deri fabrikaları, kuru arınmayla hava lekeliliğinin çok olduğu yerlerde çalışanlar ve fazla içki harcayanlar tehlike grubu içindedir. Bu şahısların enginarlı karaciğeri arınma kürlerini uygulanması ehemmiyetlidir.”

Enginar Kürü Nasıl Yapılır

1 adet orta boy enginarın yapraklarının tümünü kaynayan 2 su kadehi dolusu suyun içerisine atılır ve kısık ateşte 5 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. Soğuduktan sonra süzerek suyu içilir.

Aç veya tok olarak içebilirsiniz. Bu kür 1 ay vakit ile haftada 2 veya 3 gün uygulanır. Ardından gidişata göre arada sırada haftada 1 kere tekerrür edilebilir.

Bir cevap yazın