Erik Suyu Nasıl Yapılır, Verimleri Nelerdir?

Yaz Kış İçilen Şifa Ambarı Ferahlatıcı Natürel Meşrubat Erik Suyu Nasıl Yapılır?

Erik suyu ülkemizde sıklıkla harcanan meyve sularından bir tanesidir. Özellikle lezzetli olması ve üretiminin basit olması sebebiyle yaz aylarının vazgeçilmezidir.

Hatta sadece yaz aylarında değil kışın harcanmak üzere buzluklarda sıklıkla muhafaza edilen meyvelerden bir tanesidir. Lezzetli bir meşrubat olmasının yanı sıra bir çok verimi bulunur.

Erik Suyu Verimleri Nelerdir?

Erik suyu kilo vermeye çok dayanakçıdır. İçerisinde bulunan lifler sayesinde tokluk hissi verir. Bu sayede fazla kalori almanızı engeller.

Sindirimi basitleştirici özelliği vardır. Natürel bir müshil özelliğindedir.

İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sıhhatine bereketlidir. Kataraktın büyümesini önler.

Hamilelik yarıyılında oldukça bereketlidir. Hamilelik yarıyılında kan akışını basitleştirir. Bebeğin sıhhatli büyümesini sağlar ve enfeksiyonları önler.

İçerisinde bulunan fenoller kolesterolü kumpaslar. Kalp krizi ve felç tehlikesini en aza indirir.

Güçlü bir antioksidandır. Bu sayede kanser, kalp hastalıkları gibi bir çok kronik hastalığı önleyicidir.

Erik Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 kilogram erik
  • Yarım su kadehi toz şeker
  • Su 6-7 su kadehi
  • Dilerseniz çubuk tarçın veya karanfil

Erik Suyu Tarifi

Erik suyu imali oldukça basittir. İlk olarak erikleri hoşça yıkayın. Çekirdeklerinden ayıklayın ve bir tencerenin içerisine koyun. Üzerine suyunuzu ilave edin ve yumuşayıncaya kadar kaynatın.

Yumuşadıktan sonra içerisine şekeri ilave edin ve ocağın altını kapatın. Şeker ölçüsünü damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Fakat şeker ölçüsünü çok arttırırsanız kilo alımına neden olacağını unutmayın. Dilerseniz servis evresinde içerisine çubuk tarçın veye karanfil ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın