Erkeklere ceviz nasihati…


Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Yüksek stres altında ve az hareket edilen bir hayat stilinde, erkeklerin faize sıhhati negatif etkileniyor. Bunu en basit biçimde düzeltmenin yolu ise sıhhatli beslenmekten geçiyor” diyor.

Araştırmalar, yapılan sıhhatli perhizler ile erkek kısırlığının tesirlerinin azaldığını ispatlıyor. Yüksek stres altında ve az hareket edilen bir hayat stilinde erkeklerin faize sıhhati negatif etkileniyor. Ancak araştırma neticeleri, sperm niteliği ve döllenme uğrunun Akdeniz perhizinden pozitif güzergahta etkilendiğini gösteriyor.

AZ YAĞLI SÜT VE SÜT MAHSULLERİ TÜKETİLMELİ
Yapılan son çalışmada, 18 ülkeden 35 sıhhatli ve kısırlık meseleyi yaşayan erkek üzerinde; sperm rakamı, hareketliliği, biçim yapısı ve genetik vaziyeti değerlendirildiğinde son derece pozitif neticeler alındı.

Yapılan gözlem çalışmasında; antioksidanlar, E ve C vitaminleri, beta-karoten, selenyum, çinko, omega-3, D vitamini, folik asit, balık, kümes hayvanları, hububat, meyve ve sebze, az yağlı süt ve yağsız sütün kısırlık meseleyi üzerinde pozitif bir tesire sahip olduğu gözlemlendi. İşlenmiş et, patates, yağlı süt mahsulleri, bütün yağlı süt, peynir, kahve, gazlı meşrubatlar ve tatlılar açısından zengin bir perhizin ise negatif neticelere yol açtığı gösterildi.

SPERM NİTELİĞİNİ ARTIRIYOR
Op. Dr. Seval Taşdemir, “Aktüel sayılara göre, tam kısırlık cinsleri arasında yüzde 25’i oluşturan erkek kısırlığı git gide daha ehemmiyetli bir mevzu haline geliyor ve çözümü mevzusunda değişik usuller geliştirilmeye çalışılıyor” diyor.

Op. Dr. Taşdemir, “Erkek kısırlığında beslenmenin ehemmiyeti büyük. Akdeniz perhiziyle beslenmenin yanı sıra kumpaslı ceviz tüketimi de sperm niteliğini artırarak erkek kısırlığını pozitif etkileyebilir.”

HASARI YOK, YARARI ÇOK
Amerika’daki Delaware Üniversitesi’nde yapılan araştırma, günlük 75 gram ceviz harcamanın; sperm hücrelerinin niteliğini, sperm hareketliliğini ve morfolojisini iyileştirebildiğini ortaya koydu.

Op. Dr. Seval Taşdemir, “Yapılan çalışmalarda, ceviz harcayan kısır farelerin sperm morfolojisinde ehemmiyetli büyümeler olduğu tespit edilmiştir. Ceviz, çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Çoklu doymamış yağ asitleri, beden hücrelerinin gelişimine ve onarılmasına takviyeci olan esas yiyecek maddeleri olarak kabul edilir. Cevizin, sperm sıhhati için bereketli olduğunu öğreniyoruz. Mübalağa Etmemek şartıyla her gün harcandığında hasarı yoktur, yararı çoktur” diyor.

Bir cevap yazın