Erkeklerin Baba Olma Talihini Artıracak Öneriler

mutsuz çift

Antioksidanlar sperm niteliğinin ve hareketliliğinin çoğalmasına destekçi olurlar. Üretkenliği artırmada tesirli olan bol vitaminli besinler mevcuttur. Yazımızda size onlardan bahsedeceğiz.

Çocuk sahibi olma kapasitesine üretkenlik veya doğurganlık ismi verilir. Erkek faize sistemi, meni üretmek ve erkeklik hormonu salgılamakla mükellef testislerden oluşur.

Sperm hazır olduğunda, testislere erişene kadar 12 gün süresince epididimis’te uzun bir tüp seyahat eder. Bu süreçte olgunlaşır ve hareketlilik kazanır. Ancak boşalmanın sadece yüzde 10’u sperm kapsar. Geri kalan yüzde 90’lık kısım meni keseciği akışkanlarından ve prostat salgılarından oluşur.

Sonuç olarak spermin niteliği döllenme için çok ehemmiyetlidir. Sperm niteliği, yaştan çok günlük alışkanlıklara bağlıdır.

Kısırlığın nedenleri

Hormonal bozukluklar: Hipofiz bezi tarafından salgılanan gonadotropin adlı hormonda eksilme olduğunda bu cins bozukluklar ortaya çıkar.

Kromozomla alakalı anormallikler: Bu meseleyi yaşayan hastalarda, ufak testisler, genişlemiş göğüsler ve düşük testosteron seviyesi gibi bulgular görülür.

Damarsal bozukluklar: Damar çekilmesi sebebiyle oluşan yüksek sıcaklıklar meni niteliğini bozar.

Enfeksiyonlar: Testislerde oluşan iltihaplardır.

Meni niteliği nasıl artırılır

Erkeklerde görülen kısırlık meselesinin tanısını hekimler koyar. Sperm niteliğini ve hareketliliğini artırmak için hormonal uyarıcılar ve antioksidanlar öneri ederler.

Ancak bir de natürel antioksidanlar vardır. Bu natürel alternatifler sebze, meyve ve balık eti açısından zengin bir beslenme programı oluşturabilirler.

Baba olma talihini artıracak öneriler

 • Obezite, sperm imali için bir tehlike etmenidir. Bu sebeple baba olma bahtının çoğalması için sık sık egzersiz yapılması öneri edilir.
 • Meyvelerde ve sebzelerde yoğun olarak bulunan antioksidanları almak için beslenme programı ehemmiyetlidir. Öneri edilen günlük ölçü 5 porsiyondur.
 • Kalsiyum beceriksizliği sadece osteoporoz ve diyabet gibi hastalıklara yol açmakla kalmaz aynı zamanda doğurganlığı da eksiltir.
 • Düşük çinko seviyesi testosteron yapımını eksiltir. Kırmızı et, balık eti, deniz mahsulleri ve yumurta yemelisiniz.
 • Folik asit de meni niteliğini iyileştirmekle mesuldür. Folik asit, baklagillerde, bütün hububatlı mahsullerde ve yeşil sebzelerde bulunur.
 • Çok sıcak suyla yıkanmaktan uzak durun. Genital bölgenize sıcak cisimlerin yanaşmasına izin vermeyin. Yüksek sıcaklık spermleri öldürebilir ve böylece baba olma olasılığınızı düşürebilir.
 • Alkollü meşrubatlar ve sigara içmek yaşamı kısaltır, sperm rakamını düşürür.
 • Stresli vaziyetlerden kaçının. Günlük yaşamda yaşadığımız stresler testosteron seviyesini düşürebilir.

Aşağıda baba olma talihini artırmak için özellikle öneri edilen yiyeceklerin listesini bulacaksınız.

Makademya fındığı

Makademya, yüksek oranda antioksidan kapsaması sebebiyle, fındık cinsleri içerisinde en çok öneri edilen cinstir. Bu fındıklarda öbür cinslerden 15 kat fazla ölçüde E vitamini bulunur. Ayrıca omega 3 ve alfa linolenik asit barındırırlar.

Bu sebeple bedeninize gereken yiyecekleri almak ve sperm niteliğinizi artırmak için günde 75 gram makademya fındığı yemelisiniz.

Yağlı balıklar

Yağlı balıklar kategorisinde ton balığı, somon ve sardalya gibi balıklar vardır. Yağ asidi, omega 3 ve omega 6 açısından zengindirler.

Ayrıca yağlı balıklar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hormonları tertip etmekle mesul yağ içinde eriyen vitaminleri artırırlar. Yağlı balıkların kapsadığı E vitamini antioksidan vazifeyi de görür.

Enginar

Enginarda B, C ve K vitamini gibi antioksidanlar mevcuttur. Ayrıca bedeni özgür radikallerin hasarlı tesirlerinden gözeten silibinin, kafeik asit ve ferulik asit gibi maddeler açısından da zengindir. Bu maddeler enfeksiyon giderici, virüs ve alerji önleyici özelliklere sahiptirler.

Hastalar, baba olma uğurlarını yükseltmek için lif oranı yüksek, yağ ve şeker oranı düşük bir beslenme programına uymalıdırlar.

Yer fıstığı

Yer fıstığında yüksek oranda protein ve tekli doymamış yağ bulunur. Bu maddeler kolesterolün düşmesine destekçi olurlar. Ayrıca yer fıstığında tıpkı çilekte olduğu gibi yoğun ölçüde antioksidan bulunur.

Yer fıstığında bedenin gereksinim dinlediği 12 vitaminin yarısı mevcuttur. E vitamini, B2 ve B3 bu vitaminlerden kimileridir. Önerilen günlük fıstık ölçüyü 50 gramdır.

A, C, D ve E vitamini

 • A vitamini: Cinsiyet hormonlarını kumpaslar. Havuçta, kabakta, kavunda, mangoda ve dana ciğerinde bulunur.
 • C vitamini: Sperm hareketliliğini artırır. Kırmızı biber, brokoli, karnabahar ve ananas tüketmelisiniz.
 • D vitamini: Cinsel kapasiteyi artırır. Beslenme programınızdan yumurtayı, peyniri ve morina balığını yetersiz etmeyin.
 • E vitamini: Faize uzuvlarının işlevlerini iyileştirir. Daha fazla avokado, ıspanak yemenizi ve bütün hububatlı mahsulleri harcamanızı öneririz.

Bir cevap yazın