Erken Kalkmanın Bereketlerini Bilin!

Pek çok insan erken kalkmakta zorlanır. Senelerce çalıştıktan sonra dahi erken kalmak yeniden de insana güç gelebilir. Ancak yaşamdaki öteki her şeyde olduğu gibi, kadehin dolu tarafını görmek gerekli. Bu sebeple size erken kalkmanın bazı bereketlerinden bahsedeceğiz.

Bunun sayesinde erken kalkmaya daha fazla motive olmanızı ve bundan daha fazla zevk almanızı umuyoruz.

Zaman idaresini geliştirir

Belki genelde geç kalkıyorsunuzdur ve ardından her şeyi yetiştirebilmek için seri ediyorsunuzdur. Bunun neticesinde ya bazı şeyleri yetiştiremiyorsunuzdur, ya da yapılması gerekenleri zorunlu itinada halledemiyorsunuzdur.

Tabi bunların yanında bir de kendinizi strese sokuyorsunuzdur. Öteki yandan, şayet erken kalkarsanız yapmanız gereken her şeyi yetiştirebilirsiniz ve bunları daha huzurlu bir şeklide halledebilirsiniz.

Rahat bir banyo alırsınız, o gün giymek istediğiniz elbiseleri seri etmeden seçebilirsiniz, kendiniz ve aileniz için lezzetli bir kahvaltı hazırlarsınız ve işe erken gidebilirsiniz. Kısacası, konuttan çıkmadan beğendiğiniz her şeyi yerine getirebilirsiniz.

Cildinize itina gösterin

İlk olarak, şayet iyi bir uyku sürüklemezseniz, cildinizde buruşukluklar ve kirler oluşma ihtimali çoğalır. Cildiniz nemsiz ve daha az elastik görünür. Bu sebeple erken kalmak daha az yatmak biçiminde açıklanmamalıdır. Bu daha erken uyumakla da alakalıdır.

Huzur

Şayet gün içerisinde yapmanız gereken pek çok şey varsa, bunları sabah halletmeniz daha basit olur. Otomobillerin, çocukların, konuşan insanların hengamesi ve sizi rahatsız edebilecek veya dikkatinizi dağıtabilecek öteki hengameler mevzubahisi olmayacaktır.

Misalin sabahleyin kitap okumak akşam okumaktan daha yararlıdır, zira gündüz tüm enerjiniz depolanmış olur ve daha huzurlu olursunuz.

Daha iyi kahvaltı edin

Çoğu zaman sabahleyin bir şeyler yeme isteği yerini süratlice bir fincan kahve içmeye ve belki bir meyve yemeye vazgeçer. Ama şayet erken uyanırsanız, bedeninizin gün içerisinde gereksinimi olan kalori ölçüsünü rahat bir biçimde alabileceğiniz sıhhatli bir kahvaltı yapabilirsiniz. İdeal bir kahvaltı yağ, lif ve mineraller içerir.

Egzersiz

Günün rastgele bir saatinde reelleştireceğiniz egzersiz bereketlidir, ancak sabahleyin reelleştireceğiniz egzersiz metabolizmanızı süratlendirir ve akılsal hünerlerini besbellileştirir. Bu, bedeninizin en iyi dinlenmiş olduğu ve fiziksel efor için en hazır olduğu zamandır.

Artık sabah erken kalkmanın bereketlerini bilmiş oldunuz, ancak günlük rutininizde farklılıklar yapmak o kadar basit olmaz. Bu sebeple alttaki adımları takip etmenizi öneriyoruz. Böylece günler geçtikçe erken kalkmak daha basit olur.

Başkalaşımı usulca gerçekleştirin

Aklınızda bulundurmanız gereken ehemmiyetli bir bilgi, başkalaşımı usulca asıllaştırmanız gerektiğidir. Uyku alışkanlığınızı usulca, misalin her zamankinden 10 dakika daha erken kalkarak gerçekleştirin.

Aynı biçimde her zamankinden 10 dakika da erken yatın. Bunu her gün yineledikçe kısa bir müddet içerisinde günlük etkinliklerinize daha erken başlayabileceğiniz ve işlerinizi huzur içerisinde yapabileceğiniz biçimde erken kalkabilirsiniz.

Alarm saatini uzakta tutun

İnsanlar çoğu zaman alarm çalınca bunu şuursuzca kapadıkları için yatmaya devam ederler. Eş bir biçimde, 5 dakika daha yatmak için susturma düğmesine basabilirler ve beş dakika sonra bunu yeniden tekrarlayabilirler.

Bu sebeple alarm saatini yataktan uzanamayacağınız bir yere yerleştirmekte fayda var. Tercihen ayağa kalkmanızı gerektirecek bir yere yerleştirin. Böylece kalktığınızda kendinizi daha kurnaz ve güne daha hazır hissedersiniz.

Pozitif düşünün

Başta da belirttiğimiz gibi, kadehin dolunu tarafını görmeniz gerekli. Erken kalkmayı yapmak zorunda olduğunuz bir şey olarak görmeyin. Erken kalktığınızda yapabileceğiniz onca şeyin kıymetini görün. Misalin, bir hobiniz varsa ama yoğunluktan gün içerisinde buna zaman ayıramıyorsanız, erken kalmak bunun için en iyi çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın