Garip nebat: Nazar otu

Daha Önceki çağlarda sihri ve nazarı yasaklamaya karşı kullanılan nazar sıhhatimize de bir çok yararı bulunuyor. Ulus arasında çok fazla ismi dinlenmeyen bu nebat garip bereketlere sahip… İşte ülkemizde Orta Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve tarihi çok daha önceki senelere direnen nazar otunun bereketleri…

Yararı doğumunda saklı olan nazar otunun sıhhat açısından eksantrik özelliklere sahip. İşte nazar otu nebatının sıhhatimize olan bereketleri ve nasıl hazırlandığı sualinin yanıtları…

Nazar otunu, milletimiz nazar, sihir gibi tesirlerden korunmak ve kurtulmak için yakar ve tütsüsünü kullanır. Daha Önceki cemiyetlerde de özellikle şaman dinine üye olanlarca bu nebat ruhsal temizleme için kullanılırmış.

Eksantrik özellikleri bulunan nazar otundan arkeologlar daha önceki mesken yeri viranelerini bulmak için yararlanırlarmış. Zira bu nebat fosforik asit bakımından zengin toprakları seçim eder. Fosforik asit ise insan meskenlerinin olduğu yerlerde bulunur. Bildiğiniz gibi insan bedeninde en fazla bulunan elementlerdendir fosfor.

Bu açıdan höyüklerin, yıkıntıların hatta kabirliklerin olduğu yerlerde yetişen bir bitkidir.

Nefes darlığı, kalp çarpıntısı meseleniz var ise üzerlik otunu kullanımı nasihat ediliyor.

– Parkinson hastalığına karşı yararlıdır.
– Afrodizyak tesiri vardır. Cinsel eforu artırır.
– Saç siyahlaştırıcı tesiri vardır.

Nasıl kullanılır?

Üzerlik otunun tohumları kurutulup çayı demlenir. Tohumları kavrulup bal ile karıştırılarak harcanabilir veya su ile karıştırılıp yenilebilir.

Bir cevap yazın