Eşyalarınızın Ömrünü Uzatan 10 Deli Teklif

Satın aldığınız eşyaları daha uzun müddet kullandığınızda yalnızca cebiniz değil asaplarınız da rahatlar. Bozulan yeni eşyalar asabımızı bozar ve paramızı caddeye atmış gibi sezeriz veya marketten satın aldığımız fazla meyve sebzenin bozulması ciddi anlamda moral bozukluğu yaratır.

Bilge Cafe olarak yaşamınızı basitleştirecek başka bir içerik ile karşınızdayız.

Giysiler

Elbiselerinizi daha uzun müddet kullanmak istiyorsanız yüksek sıcaklıklarda yıkamaktan ve kurutucu kullanmaktan sakınmalısınız. Fazla sıcağa maruz kalan giysiler zamanla renklerini kaybedecek ve solacaklardır. Elbiselerinizi asarak kurulamak onları daha uzun müddet kullanabilmenizi sağlar. Özellikle pamuk, yün ve ipek elbiselerde ekstra dikkatli olmalısınız.

Marketten fazla alınan meyve ve sebzeler

Gözümüze hoş gelen meyve ve sebzelerden bolca alıyoruz ancak bir kısmını harcamadan bozulduğu için çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Peki size bunu önlemenin yolu var desek? Aldığınız mahsulleri ayrı ayrı poşetleyerek dolaba yerleştirin ve dolabınızın ayarını çok yükseltmeyin. Özel bir misal verecek olursak muzlarınızı ayırıp teker teker gizlemeyin. Saplarından buzdolabı poşetiyle bağlayarak uzun müddet katlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Çorap kaçmasına son!

Tüm bayanların ortak bir meseleyi olan çorap kaçmasının çözümü oldukça basittir. Satın aldığınız yeni çoraplarınızı nemlendirin ve hoşça fazla suyu sıkın. Ardından buzluğa atın ve sabaha kadar orda kalmasına izin verin. Sabah kurumaya vazgeçin. Artık çoraplarınız kaçmayacaktır.

Saç maşanızı pak tutun.

Saç maşanızı pak yakalamazsanız saçınıza hasar verir ve maşanın ömrü hatırı sayılır miktarda eksilir. Bunu önlemek için çok kolay bir karışım hazırlayarak sprey başlıklı bir şişeye doldurup kullandıktan sonra maşayı arınmanız yeterli olacaktır. Tek gereksiniminiz kabartma tozu ve su veya etil içki kullanarak basitçe maşanızı arının hem saçlarınız hem de maşanız size teşekkür etsin.

Teflon tavalar için kurallar.

Teflon tavalar yaşam kurtarır. Saatlerce tava ovma veya fazla yağ kullanma tasayı yoktur. Ancak bu tip tavaları uzun müddet kullanabilmek için uygulamanız gereken birkaç kaide var. Bulaşık teli kullanırsanız yüzeyini çizersiniz ve ömrünü kısaltırsınız. Yapmanız gereken süngerin yumuşak tarafı ile kibarca ovmaktır.

Ayrıca şayet çok yüksek sıcaklıklara maruz vazgeçerseniz anında soğuk suya yakalamak da tavanın ömrünü kısaltacaktır. Akşam yemeğinden çoğalan yemeği tava ile dolaba atmayın. Tavayı boşaltın ve yıkayıp yerine kaldırın. Aksi halde birkaç saat aralıklarla çok sıcak ve çok soğuğa maruz vazgeçmiş olursunuz.

Ekmekleriniz hep taze kalsın.

Ekmeklerin yalnızca geceden sabaha dahi ne kadar bayatlayabildiğini öğreniyoruz. Bunu önlemek için tek yapmanız gereken ekmek poşetinize bir adet kereviz atın ve ağzını bağlayın. Kereviz kuruyacak ancak nemi emen ekmeğiniz taze kalacaktır.

Kestiğiniz peynirin kenarları artık kurumayacak.

Tek yapmanız gereken kestiğiniz peynirin kenarına azıcık tereyağı sürmek. Bu sayede peynirinizin kenarları sertleşmeyecektir.

Salatalarınızdaki yeşillikler hep taze kalsın.

Salatalar hazırlandıktan birkaç saat sonra canlı görüntülerini kaybeder. Şayet dün akşamki yemekten kalan salatayı yarın kahvaltıda yerim diyorsanız üzerini streç film ile örtün ve aynı biçimde lezzetli kalsın.

Çamaşırlarınızı devirirken elma sirkesi kullanın.

En beğendiğiniz giysilerin renklerini gözetmesi için tek yapmanız gereken devirirken azıcık elma sirkesi kullanmak. Yalnızca renkleri gözetmekle kalmayacak, çamaşırlarınız hem hoş kokacak hem de yumuşatıcı vazifeyi görecektir. Ayrıca bir sürü hasarlı kimyeviden korunmuş olacaksınız.

Soğanları dolaba koymayın.

Bazı besinler oda sıcaklığında gayet hoş muhafaza edilebilir. Zeytin yağı, patates, soğan, muz, kavun, karpuz, çikolata, çay, kahve ve sarımsak gibi bir hayli gıda ve meşrubat buzdolabına gereksinim dinlemez hatta dolaba girdiğinde olması gerekenden farklı bir hale gelir.

Buzdolabında dahi bozulabilen değişik besinler için de bir içerik hazırlamıştık. Şayet heves ederseniz o içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu usullerden kaçını öğreniyordunuz? Kendinize özel usulleriniz var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

“Eşyalarınızın Ömrünü Uzatan 10 Deli Teklif” için bir yorum

  1. sebzelerin ve meyvelerin, buzdolabında uzun süre dayanması için tek tek kağıda sarıp saklarsanız daha uzun süre dayanır. Evde mayalanan yoğurdun daha susuz ve uzun süre dayanması için, mayalandıktan sonra kapağı açık vaziyette buzdolabına koyuyorum birgün boyunca hiç dokunmadan kullanmadan dinlendirince yoğur katı ve uzun süre tadı değişmeden kullanıyorum.

Bir cevap yazın