Et Yemeden Protein Alabileceğiniz 6 Yiyecek Kaynağı

Eskiyen hücrelerin ve şeker alımının tertip edilmesi, antikor imali, hücre içi ve dışı akışkanların balansta yakalanması, hücrelerin onarıp yenilenmesi… Bunlar proteinin bedenimize sağladığı yararlardan yalnızca birkaçı. Bedenimizin en ehemmiyetli lüzumlarından bir tanesi olan proteini, her gün yeteri ölçüde almamız gerektiğini hepimiz çok iyi öğreniyoruz. Peki et yemeden protein alabileceğimiz yiyecek kaynakları var mı? Varsa neler?

Yulaf

En sıhhatli hububatlardan biri yulaftır. 100 gramında 13 gram protein bulunur. Yulaf cilt ve saç sıhhatine, asap sistemini gözetmeye, uykusuzluğa, kemik ve adale sıhhatini gözetmeye oldukça yararlıdır. Karbonhidratlar açısından oldukça zengindir; iyi bir enerji kaynağıdır.

Mercimek

Baklagiller ailesinden olan mercimek manganez, perhiz lifi, bakır, potasyum ve demir açısından oldukça zengindir. 100 gramında 9 gram protein bulunur. Göz sıhhati için yararlıdır, kan akışını süratlendirir, bol ölçüde protein kapsar, asap sistemini ve bağışık sistemini kuvvetlendirir.

Badem

Magnezyum, manganez, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir gibi ehemmiyetli gıdalar kapsayan badem, protein kapsayan gıdalar arasında oldukça popülerdir. Kolesterol sağlığına gözetir, kemik sıhhatine yararlıdır, kalbe ve cilde iyi kazanç, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Harcarken fazlaya kaçılmaması çok ehemmiyetlidir. Günde 15 badem protein açısından oldukça yararlıdır. 100 gramında 21 gram protein bulunur.

Süt

Bir su kadehinde vasati olarak 6 gram protein bulunur. Süt iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra kalsiyum kapsaması sebebiyle eforlu kemikler için birebirdir. Kolesterolü düşürür, kronik bronşit ve bağırsak kanserinin önlenmesine dayanakçı olur.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı oldukça lezzetlidir. 100 gramında 26 gram protein bulunur. Protein açısından zengin olmasının yanı sıra perhiz lifi ve magnezyum kapsamaktadır. Kalorisi yüksek olduğu için fazla harcamamanız gerekmektedir. Sütun, mide kanserini ve safra taşı yaradılışını maniler, asap hastalıklarına iyi kazanç; kan şekerini düzenler.

Yumurta

1 adet orta boy yumurta 6 gram protein kapsar. Kapsadığı proteine ek olarak kanser, artrit, kalp hastalıkları gibi kronik olaylara tutulmanızı düşüren Omega 3 de kapsar.

Bir cevap yazın