Konut Hanımları Artık Bunları Kullanıyor

Reelinde herkes yemek yapmaktan zkonutk alabilir. Bu yaşamınız süresince kullanışlı olacak bir marifettir. Ve bunu aralıksız yapan insanlardan alınan öneriler de size destekçi olacaktır. Bu pişirme ipuçlarını bilince mutfakta aktifliğiniz çoğalacak ve yemek yapma maharetiniz gelişecek.

Bu listede yer alan, akılda şeflerin nasihatleri sadece yemek yaparken daha havalı görünmenizi değil, aynı zamanda çok daha basit yemek yapabilmenizi sağlayacak. Bazen bu teknikler güç gelebilir ancak bir kere alıştıktan sonra daha öncekisinden çok daha neşeyle yemek yapacaksınız.

Dr.Sağlık olarak sizler için derlediğimiz bu ipuçlarından istediğinizi deneyin ve  bir sonraki mutfağa girişinizde neler yapabileceğinizi görün.

1. İşte bıçaklarınızı daha basit kullanmanızı sağlayacak bir nasihat: Bıçağın yakalama kısmına birkaç lastik dolayın. Böylece daha iyi kavrayabileceksiniz.

2. Yeniden bıçaklarınız için bir nasihat: Bıçağınızı barizleştirmek için bir kupanın altını kullanın. Kupaların altındaki ulusalar genelde metalden daha sert olurlar ve bıçağı bileyerek yeni bir besbellilik kazandırırlar.

3. Diyelim ki çorba yapıyorsunuz ve çok fazla tuz kattınız. Natürel olarak çorba mahvoldu, değil mi? Hayır! İçine bir tane ham, ceddilmiş patates atın. Tuzun çoğunu çekecektir.

4.Şimdi de oldukça ehemmiyetli bir pişirme önerisi: Yemek yaparken her zaman kuru malzemelerinizi hacimle değil ağırlıkla ölçün. Zira un gibi kuru bir malzemeyi bir miktar kabında ölçmeye kalkarsanız, ne kadar bastırırsanız bastırın hacmi başka şeyler doldurabilir.

5. Biftek pahalıdır ancak lezzetli bir biftek yemeği için bifteğin harikulade kesilmiş olmasına gerek yoktur. Pançeta ya da üçgen biçimde kesilmiş biftekleri deneyin. Doğru yapılan bir marine ve pişirme süreciyle yeniden lezzetli bir et yiyebilirsiniz.

6. Yumurtalarınızı kasenin kenarında değil de düz bir yüzeyde kırarak omletinizin içine kabuk kaçmasını yasaklayabilirsiniz. Böylece yumurtayı bütün ortasından çatlatabilirsiniz.

7. Yumurtalarınızı süzgeçten geçirin. Kulağa delice geliyor ama gerçekten işe yarıyor! Yumurtalarınızı file bir süzgeçten geçirmek fazla akışkanın alınmasını sağlar ve size mükemmel saflıkta yumurta beyazları bırakır.

8. Yemek yaparken bir çöp kaseniz olsun. Tezgahınızda aralıksız cettiğiniz kabuklar ya da çıkardığınız çekirdekler için boş bir kase bulundurun. İşiniz bittiğinde de arınması basit olacaktır.

9. Sonradan kullanmak için bir şeyleri donduruyorsanız, olabildiğince düz yerleştirmeye dikkat edin. Düz bir halde vazgeçilen çorba ve soslar çok daha süratli çözülecektir. Aynı zamanda çok daha süratli donarak hasar görmeyecektir. Kıymaları da bu biçimde saklayabilirsiniz.

10. Tam bir tavuğu kızartacaksanız olabildiğince kuru olduğundan emin olun! Tavuğu kağıt havluyla kurulayın, azıcık tuz ilave edin ve birkaç saat buzdolabında bekletin. Böylece teni daha çıtır olacaktır.

11. Gıdaları bol yağda kızartırken, kızardıktan sonra direk tabağın üstüne almayın. Bir fırın telinin üstüne alın. Bu buğunun gıdaları nemlendirmesini önleyecektir.

12. Sarımsak cetme yöntemini öğrenmiyorsanız bu yorucu ve meşakkatli bir iş olabilir. Yalnızca bıçağı atanmamış dilimin üzerine koyup elinizin tabanıyla bastırın, kabuk basitçe çıkacaktır.

13. Bıçakla zencefil cetmek de riskli bir operasyon olabilir zira zencefilin biçimi ve dış kabuğu hep değişik olur. Bunun yerine kabuğunu kazıyarak arının. Hem daha tesirlidir hem de parmağınıza hasar vermenizi önler.

Sizinde mutfakta işleri basitleştirmek için bildiğiniz usuller varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın