Konut İmali Yoğurt Tasviri – Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Konutta sert yoğurt nasıl yapılır? Konut İmali Natürel Yoğurdun Tasviri

Konutta kendi yoğurdunu yapanlar genellikle yaptıkları yoğurdun sert olmamasından yakınırlar. Yoğurt yaparken karşılaşılan en büyük meselelerden biri budur. Yoğurdun cıvık olması..

Yoğurt tasviri‘ni anlatmadan evvel cıvık olmaması için başka bir deyişle taş gibi sert bir yoğurt mayalamak için yapmanız gerekeni belirteyim.

Yoğurdu mayaladığınız kabın özellikle yaz sıcaklarında fazla sarmalanması yoğurt mayasının cıvık olmasına neden olacaktır yoğurt soğuyana kadar yoğurdun içerisinde yeteri kadar maya üremez bu nedenle de yoğurdunuz daha sulu bir kıvam alır.

Ayrıca inek sütü yerine keçi, koyun veya bulabilirseniz manda sütü seçim ederseniz daha sert bir kıvam elde edeceksiniz. Zira inek sütü ötekilerine göre daha az yağlıdır.

Konut imali yoğurtlarda karşılaştığımız şikayetlerden bir ötekiyi ise yoğurdun kısa vakitte ekşimesidir. Bu gerçeğinde yukarıyada belirttiğimiz ölçütlerle doğru orantılıdır. Başka Bir Deyişle yoğurdun acele ekşimesi cıvık veya sert olmasıyla ilgilidir.

Eğer sert bir yoğurt yapabildiyseniz bu cıvık yoğurda göre daha dayanıklı olacaktır, daha geç ekşiyecektir. Bunun nedeni şu biçimde söylenebilir; yoğurt kültürünün içerisinde bulunan ve ekşimeye yol açan bakterilerin sulu civarda daha acele üremeleri, gelişmeleridir. Bunu önlemek için ayrıca altta da anlatacağımız gibi bir tutam tuz ilave ederek ekşime müddetini geciktirebilirsiniz.

Yoğurt Tasviri için Lüzumlu Malzemelerimiz:

★ 1 litre süt ihtimaliniz varsa organik başka bir deyişle natürel süt kullanın, hatta bulabilirseniz keçi veya koyun sütü olsun
★ 1 yemek kaşığı yoğurt bu mayanız olacağı için ehemmiyetlidir.
★ 1 tutam şeker Daha süratli mayalanması için
★ 1 tutam tuz Ekşimeyi geciktirmek ve sertliği sağlamak için

Hazırlanışı: Sütü tencereye boşaltarak orta ateşte tencerenin ağzı sarih gidişatta kaynatılır, kaynama başladıktan sonra kısık ateşte 10 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır.

Ardından sütün ılınmasını bir vakit bekleyin. Bunu serçe parmağınızı değdirerek parmağınızı ısıracak sıcaklıkta ayarlamanız gerekir. Bu vasati 40-45 derece sıcaklığındadır, bu biçimde parmağınız takribî 6-7 saniye sütün içinde dayanabilir.

Kase içerisine mayamızı başka bir deyişle 1 yemek kaşığı yoğurdu koyarak üzerine tuz ve şeker ilave edilerek karıştırılır. Ilımış olan tenceredeki sütten bir kaşık bu kaseye alın ve karıştırın. Ardından hazırlanan bu maya kaşıkla tencerenin kenarından doğru içerisine iyice dağıtılır. Üzerindeki kaymağı bozmamaya itina gösterin. Kaymağın altından karıştırabilirsiniz.

İçerisindeki nemin dışarı çıkabilmesi ve yoğurdun daha sert olması için kapağını sarih vazgeçmek gerekir. Tencereyi bez ile saracağımız için kapak yerine daha basit hava almasını sağlayan süzgeç kullanacağız.

Başka Bir Deyişle kapak yerine tel bir süzgeç ile üzerini kapatın ve bez ile tencereyi sarmalayın. 5-6 saat kadar bu biçimde mayalanmaya vazgeçin ardından bezi alarak yoğurdu bozmadan buzdolabına kaldırın. 1 gece dinlendirildikten sonra afiyetle harcayabilirsiniz. Sıhhatli ve sert bir konut yoğurdu hazırlamak bu kadar kolay.

Bir cevap yazın