Konutta 4 Adımda Mini Elma Ağacı Nasıl Yetişir?

Konutta mini mini elmalar yetiştirmenizin çok kolay bir yolu var!

Elmanın çekirdeklerini ayıklayın.

Üst tabakasını soyun.

Islak bir peçeteye sarın.

Poşet içinde karanlık bir civarda 10 gün bekletin.

Filizlenmiş çekirdekleri toprağa gömme zamanı!

Toprak her zaman nemli olmalı!

2 hafta sonra elma ağacınızın 5 cm kadar geliştiğini göreceksiniz.

PÜF NOKTALAR

Doğru Elma Ağacı Nasıl Seçilir?

Elma ağacını tohumlardan yetiştirmek reelinde kötü bir fikirdir. Bunun yerine şayet bulabilirseniz bir satıcıdan cüce veya yarı cüce aşılanmış ağaç satın almak reelinde daha faydalı neticeler elde faktörüz için daha verimli olacaktır. Konutunuzda yetiştireceğiniz doğru elma ağacını seçmek için birkaç şey öğrenmeniz gerekir. Elma ağaçları daha çok bir anaç üzerine aşılanarak yetiştirilirler böylece hem hastalık ve hasarlılara karşı mukavemetli, hem de daha faydalı ağaçlara ancak bu yolla sahip olabilirsiniz.

Elma ağaçları genelde çapraz tozlaşma usulü ile ürerler bu sebeple tozlaşma için iki elma ağacı satın almanız gerekir. Yalnızca bir nebat yetiştirmeyi düşünüyorsanız, kendiliğindene tozlanan çeşiti satın almalısınız.

Soğuklanma Müddetini de Ayarlamalısınız.

Şayet çiçekler açan bir ağaca sahip olma tasarınız varsa elma ağaçlarının soğuklanma ihtiyacınıda karşılamalısınız. Bir elma ağacının soğuklanma süresi takribî 7 C’de vasati olarak 800-1000 saattir.

Elma Ağacını İçin Ne Cins Bir Saksı Kullanmalısınız ?

Başlangıçta çok büyük bir saksıda elma ağacının yetiştirilmesine başlamayın. 20-25 cm derin ve geniş olan standart ebatlı bir saksıyla başlamak gayet yerinde bir tercih olacaktır. Her sene saksının ebadını yavaş yavaş değiştirin ve geliştirin. Böylece nebatın köklü olup olmadığını veya dikey kök gelişmesini ne zaman durduracağını görüp nebatınız hakkında ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

Kullandığınız çeşite göre saksı genişliğiniz 40-50 cm arasında olduğunda artık saksı değiştirme işlemine vazgeçebilirsiniz. Bundan sonra, onu kumpaslı hale getirmek için zamanla budamak ve kökünü kırpmak zorunda kalacaksınız.

Işık

Öbür meyve ağaçları gibi, elma ağacı da güneşte gelişmeyi beğenir. Saksınız için güneşli bir yer seçin, ancak rüzgar almayan bir yere de koymanız oldukça iyi olacaktır. Sıcak yaz günlerinde saksıyı öğleden sonra güneşten gölgelendirilen bir yere taşıyın. Ayrıca, elma ağacınızın çevresinde iyi hava dolaşımı bulunması zorunluluğunu da unutmayın. Balkonunuzda veya konutunuz içerisinde geliştiriyorsanız, duvarların yakınına koymayın.

Sıcaklık

Gelişen elma ağacı serin kış ve yaz abuhavalarının tümünü ister. Sıcaklığın aynı kaldığı veya çok sıcak olduğu yerde elma ağaçları yetiştiremezsiniz.

Sulama

Saksılarda gelişen elma ağaçları kumpaslı sulama ister. Genellikle, çiçek tomurcuklarının oluşması sırasında daha bol su vermelisiniz ve kışın sulamayı eksiltmelisiniz.

Bir cevap yazın